Tasarım Gazetesi
Mezzoterra Mezzomare Enstalasyonu BMSnin Etiler Mağazasında

Mezzoterra Mezzomare Enstalasyonu BMS'nin Etiler Mağazasında

Haziran 21, 2009
Mezzoterra Mezzomare Enstalasyonu 01

Bir "deniz, sanat ve tasarım" hikayesi. Başrollerde İtalyan mobilya tasarım şirketi Alias ve Sanatçı Michelangelo Pistoletto. İki yaratıcı ilk kez, örneğine rastlanmamış bir projede güçlerini birleştirdiler.

IDW-design weekend kapsamında, BMS'nin Etiler showroomunda bir sanat enstalasyonu: Michelangelo Pistoletto ile Sanatçı Juan E. Sandoval, Riccardo Blumer'in Alias için tasarladığı -1996 "Compasso d'Oro" ve 1997 "Design Preis Schweiz" ödüllü- laleggera koleksiyonundan 248 sandalyeyi altı farklı denize boyadı.

Su kenarına konumlandırılmış yarısı suda yarısı karada laleggera sandalyeler, altı denizle ilişkilendirilen jeo-kültürel farklılıkları vurgulamak için değişik renklerde el ile boyandı: Farklı kültürler arasındaki entegrasyonun bir sembolü olan Akdeniz, Baltık Denizi, Karayip Denizi, Çin Denizi, Karadeniz ve Kızıldeniz bir araya toplandı.

Mezzoterra Mezzomare Enstalasyonu 02

Sergi, enstalasyonun üstten görünümü üzerine kurgulanıyor: Sürekli bir akış ve doğal bir dağınıklıkla yan yana yerleştirilen laleggera sandalyeler bir yandan orijinalliklerini korurken, bir yandan da altı denizden ve bu denizlerin dalgalarıyla yıkanan kıyılardan bir parça, canlı bir görünüm sunuyor.

Alt kısmında Michelangelo Pistoletto ve Juan E. Sandoval'ın imzasını ve ait olduğu denizin işaretini taşıyan her sandalye benzersiz bir eser.

Altı deniz kompozisyonlu projeden elde edilen gelir, kar amacı gütmeyen "Love Difference, Akdenizler Arası Politika ve Kültürler Arası Diyalog Sanat Akımı" Organizasyonu'na teslim edilecek.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter