Tasarım Gazetesi
Federico Delrosso IDWde

Federico Delrosso IDW'de

Haziran 13, 2009
Milan Fuori Salone 2009'da ilk kez sergilenmiş olan Contamina (Etkileşim) koltuk tasarımı, şimdi de Istanbul Design Weekend'de tasarım meraklılarıyla buluşacak. Üstelik Delrosso'nun tasarımı, Osmanlı Kültürü'ne saygı duruşu niteliğindeki yepyeni bir modeliyle karşımızda. Sütlüce'deki Eski Şapka Fabrikası'nda 18-21 Haziran arasında görülebilecek "Contamina" yı tasarımcısı şöyle anlatıyor:

"Contamina 5 kıtanın kültürel zenginliğini yansıtan bir tasarım. Koltuklar kesik piramit formunda. Bu halleriyle birer ilkçağ ikonunu andırıyorlar. Aynı koltuk formunu değişik modellerde tekrarladım; yalnızca kullanılan malzemede, renklerde ve cila türünde değişiklikler yaptım... Ancak İstanbul'da sahneye çikacak olan koltuklarıma Osmanlı'yı çağrıştıracak yeni bir model ekledim: Üzerinde Osmanlı'yı anımsatan şekillerin kullanıldığı bu yeni koltuğumu yalnızca İstanbul için tasarladım.

Koltukların üzerindeki girinti-çikintilar bir arazinin üzerindeki şekilleri andırıyor, üç boyutlu yap-boz'a benzeyen halleriyle onlarla oyun oynayabilmeniz, değişik biçimlerde yerleştirebilmeniz için size ipuçları sunuyorlar. Bu yüzden Milano'daki Fuori Salone sergisi sırasında çocukların orada bulunmalarını istedim. Sanatçı Giovanni Manfredini'nin buluşu olan bu performansla çocuklar serginin baş kahramanı oldular. Ancak bence, daha az şanslı çocuklar projeye dahil edilmezse, proje tamamlanmamış sayılacak. İşte bu yüzden koleksiyonun bazı parçaları müzayedede satılacak, müzayedenin geliri de Save the Children (Çocukları Kurtaralım) derneğine bağışlanacak."
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter