Tasarım Gazetesi
mudacta Tek Türk Tasarımcı Meriç Kara

mudac'ta Tek Türk Tasarımcı: Meriç Kara

Haziran 11, 2009
Meric KaraGenç tasarımcı Meriç Kara "Nature in a Kit" sergisi kapsamında dünyaca ünlü tasarımcıların eserlerinin sergileneceği İsviçre'nin Lozan şehrindeki mudac'a (Musee de design et d'arts appliques contemporains / Tasarım ve Uygulamalı Sanat Müzesi) konuk oluyor. 24 Haziran ile 29 Eylül arasında İsviçre'nin Lozan şehrinde mudac'ta sergilenecek "Nature in A Kit" sergisinde yer alacak Meriç Kara'nın "Blockcrack" ve "Shirtvase" adlı ürünleri, Andrea Branzi, Ron Arad ve Konstantin Grcic gibi dünyaca ünlü tasarımcıların çalışmalarının yanında sergilenecek. Kara'nın Fabrica'da bulunduğu dönemde kişisel proje olarak geliştirdiği ürünler, 'Nature in a Kit' sergisi için özel olarak üretildi.

Küratörlüğünü Claire Favre Maxwell ve Susanne Hilpert Stuber yürüttüğü sergi konuk ettiği sanatçılar ve eserleri ile modern dünyada doğaya olan yaklaşım ve algıyı tekrar ele alıyor: Doğadan alınan ilham ile tasarlanan objelerin ne kadarı kaynakları ile bağlantılı, ne kadar hayali bir gerçekçiliği yansıtıyor? Tekrar tasarlanan doğa özünden bir şey kaybediyor mu, hayallerimizde şekillenmiş olarak kafamızdaki saf sembolizminden ne kadar uzaklaşıyor? mudac bu ve benzer soruları toplam 400m2'lik sergi alanında, 2 ana bölümde irdeliyor:

Nature and its double bölümünde Matter / Materials (Malzeme / Maddeler) , Imitiation / Evocation (İmitasyon / Çağrışım) ve The Forest ( Orman) temaları; Green floor (Yeşil Kat) bölümünde Nature Re-composed (Tekrar tasarlanmış doğa ), Nature constrained (sıkıştırlmış doğa) ve bugs (böcekler) temaları işleniyor.

Meriç Kara "Blockcrack" projesinde beton malzemeyi asıl amacına ters bir çizgide doğayı misafir edebilecek bir medyum olarak kullanıyor. Masif bir küp şekline getirilmiş endüstriyel inşaat betonu, küçücük bir çatlak ile doğanın yerleşip yeşermesine olanak sunan bir mini-ekosisteme dönüşüyor.

Tasarımcının "Shirtvase" isimli ürününün altında ise, doğal ortamından alındığında kısa bir sürede kuruyup yok olma tehlikesi geçiren bitki ve çiçeklere taşınabilir bir yaşam alanı yaratma fikri yatıyor. Yakaya tutturulabilen iğne-vazo "Shirtvase" insanın doğaya verdiği hasarı belli bir ölçüde geciktirmeye yarıyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter