Tasarım Gazetesi
Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey

Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey

Haziran 5, 2009
Mimarlik Okulunda Ogrendigim 101 Sey

YEM Yayın, tasarım ve mimarlık alanına ilgi duyan tüm okurlar için vazgeçilmez bir başucu kitabı olan "Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey" kitabını yayımladı.

Mimarlığın, belirsiz ve açık uçlu karakteriyle tanışan her mimarlık ve tasarım öğrencisinin sürekli yanında taşımak isteyeceği kitap, kolay anlaşılır olması ve etkileyici görsel anlatımıyla dikkat çekiyor.

Kitabın yazarı Mimar Mattthew Frederick "Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey" kitabında; tasarım, çizim, sunum teknikleri, yaratıcı süreç gibi konularda tam 101 ders ile mimari tasarım sürecine ışık tutuyor. Yazar kitapta genç meslektaşlarına, başarı öyküsünden ziyade deneyim aktarımına temellenen sakin bir anlatıyla, herşeyden önce yaratıcı bir alan olan mimari tasarımı anlatıyor. "Bir çizgi nasıl çizilir" sorusuyla başlayan kitap, "Mimarlar geç olgunlaşır" hatırlatmasıyla sona eriyor.

Kitapta, sol sayfalara yerleştirilmiş serbest çizimler eşliğinde sürüp giden 101 ders boyunca, soyut ilkeler ve hazır çözümler yerine, öğrencilerin bir tasarım problemi karşısında yaşadıkları sorunları serinkanlılıkla göğüslemelerine yardımcı olacak, deneyimle yoğrulmuş basit, pratik öneriler yer alıyor. Her bir derse, tasarımın bilgi ve öğrenmeye indirgenemeyecek kadar çok boyutlu bir insani deneyim olduğunu anımsatan; sorunların kaynağını öğrencinin eksikliğinden çok tasarımın evrensel niteliklerine dayandırmayı yeğleyen "dostane" bir yaklaşım hâkim.

Bu kitap, belirsizliğin çoğu zaman gereklilik olduğu mimarlık eğitiminde, stüdyo dersleri için sağlam bir temel oluşturmayı amaçlıyor.

Öğrencilik yıllarında bir sis bulutu içinde belli belirsiz farkedilen; tasarım, çizim, yaratıcı süreç ve sunum teknikleri konulu derslerdeki parıltıların, ancak yıllar sonra berrak ve açık hale geldiğini, mimarlık okullarında karşılaşılan sorular ve kafa karışıklıklarının neredeyse evrensel bir nitelik taşıdığını her derste gördüğünü belirten yazar, kitabın önsöz'ünde öğrencilere söyle sesleniyor: "Bu kitabı stüdyoda çalışırken masanızın üzerinde açık bırakmanızı, toplu taşıma araçlarında giderken okumak için ceketinizin cebine koymanızı ve bir mimari tasarım problemini çözerken kafanızı toparlama ihtiyacı duyduğunuzda sayfalarına şöyle bir göz atmanızı öneririm..."

Sadece tasarımın karmaşık doğasıyla yeni tanışan tasarım ve mimarlık öğrencilerine değil, genç tasarımcılardan deneyimli uygulamacılara kadar geniş bir kitleyi anlatısının içine çekecek, tasarım stüdyolarında çalışmalara yön verebilecek, bu küçük ve değerli rehber, 101 çarpıcı ders içeriyor. Yalın anlatımı ve diliyle, okurları mimarlığın hiç de sağlam olmayan, kaygan zemini üzerinde keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter