Tasarım Gazetesi
2009 Silverline Mutfak Tasarım Yarışması

2009 Silverline Mutfak Tasarım Yarışması

Haziran 3, 2009
2009 Silverline Mutfak Tasarim YarismasiSilverline Ankastre Ürünler; genç yeteneklerin tasarım dünyasına kazandırılması, ilgili alanlarda eğitim gören gençlerin yeteneklerinin ortaya çıkarılması ve mutfak tasarımına yeni bir soluk getirmek amacıyla 2009 Silverline "Mutfak Tasarım" yarışmasını düzenlemektedir.

Yarışmanın Konusu
4. Silverline Mutfak Tasarım Yarışması'nın konusu; kullanıcı gereksinimlerini en iyi karşılayan etkinliklere olanak veren, Silverline ürünlerine sahip mutfak tasarlanmasıdır. Mutfak tasarımları, yaklaşık 20 m2lik alanda uygulanılabilir ve kullanılabilir tasarımlar olmalıdır.

Juri Üyeleri
Prof. Dr. Alpay ER İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı
Prof. Dr. İlgi Yüce AŞKUN Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı
Prof. Dr. Yalçın YAŞAR Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi
Doç. Dr. Çiğdem POLATOĞLU Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkan Yardımcısı
Doç Dr. Halime DEMİRKAN Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı

Yarışmanın Koşulları
- 4. Silverline 2009 Mutfak Tasarım Yarışmasına; üniversitelerin mimarlık, iç mimarlık ve endüstriyel tasarım bölümü lisans ve lisansüstü öğrencileri bireysel olarak katılabilecektir. Katılımcıların, yarışma başvuru tarihinden 6 ay öncesine kadar, üniversitelerin ilgili bölüm ve programlarında öğrenci olduklarını belgelemeleri gerekmektedir.
- Yeni projelerin desteklenmesi amacı doğrultusunda, yarışmaya katılan projelerin daha önce herhangi bir yarışmaya gönderilmemiş ve uygulanmamış olması gerekmektedir.
- Tasarımlarda, Silverline ankastre ürünlerin kullanımı gerekmektedir. Ürünler hakkında ayrıntılı bilgi : www.silverline.com.tr adresinden temin edilebilir.
- Yarışmaya komple bir mutfak tasarımı ile katılınması gerekmektedir.
- Tasarlanan mutfağın dolapları ve diğer bileşenleri üç boyutlu olarak ölçüleri ile birlikte ayrı ayrı gösterilmelidir.
- Her bir katılımcı, en fazla 2 tasarımla yarışabilecektir.
- Yarışmaya gönderilen her tasarım için ayrı ayrı başvuru yapılması gerekir.

Katılım Şekli
* Proje paftaları 50x70 cm boyutlarında olmalıdır. Yarışmacılar, bir tasarım için en fazla 2 pafta sunabilirler. Paftalarda, kullanılan mutfak ürünlerine ve mutfak elemanlarına ait gerekli bilgiler verilmelidir.
* Maket istenmemektedir.
* Değerlendirilecek paftar üzerinde tasarım ölçütleri, aşamaları ve konsepti yer almalıdır.
* Paftaların sağ üst köşesine 2x5 cm'lik bir kutu içine katılımcının rumuzu yazılmalıdır. Üzerinde rumuz dışında katılımcıya ait bilgi olan projeler yarışma dışı bırakılacaklardır.
* Tasarımlar ayrıca TIFF.formatında, üzerlerinde rumuzları bulunan CD ile teslim edilmelidir.
* Tasarımlarla beraber, kapalı bir zarf içinde yarışmacının gerçek adı, soyadı, doğum tarihi, okulu, bölümü, öğrenci olduğuna ilişkin belge, sınıfı, adresi, telefonu ve e-posta adresi teslim edilmeli, kapalı zarfın üzerine ise sadece rumuz yazılmalıdır.

Tasarımların Teslim Yeri ve Tarihi
Yarışmacılar tasarımlarını, teslim günü olan 4 Aralık 2009, saat 17.00'ye kadar Silverline Ankastre Ürünlere şahsen veya posta/kurye/kargo ile ulaştıracaktır. Gönderi tarihinin, son başvuru tarihi olan 4 Aralık 2009'u geçmeyecek şekilde programlanması yarışma katılımcısının sorumluluğundadır. Gönderi tercihi nedeniyle oluşabilecek gecikmelerden dolayı yarışma organizasyonu sorumluluk taşımaz. Bu tarihten sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Silverline Ankastre Ürünler
Yılanlı Ayazma Yolu Yeşil Plaza no:15 kat:10
TOPKAPI/İSTANBUL


İletişim
02124818144

Raportörler
Başak MENTEŞ Silverline Ankastre Ürünler- Müşteri İlişkileri
Damla ALTUNCU Arş.Gör. Mimar Sinan Güzel San. Üni.İç Mimarlık Böl.

Ödüller
Birincilik Ödülü: 1500 Euro
İkincilik Ödülü: 1000 Euro
Üçüncülük Ödülü: 500 Euro
5 adet Mansiyon Ödülü: 250 Euro

Ödüllerin Açıklanması
Değerlendirme sonucunda ödül kazanan yarışmacıların isimleri ödül töreninde açıklanacaktır. Yarışmaya birden fazla projeyle katılan öğrencinin her iki projesi de dereceye girer ise, yüksek ödülü alan proje kabul edilecek ve diğer ödül için ardından gelen değerlendirilecektir. Yarışma finali ve ödül töreni Ocak 2010 ayı içinde gerçekleşecektir.

Tasarım Hakları
22 Haziran 1995 tarihinde yürürlüğe giren 554 sayılı, "Endüstriyel Tasarımların Korunması" hakkında Kanun Hükmünde Kararname'ye göre, yarışmaya katılan bütün yarışmacılar, yarışmaya katıldıkları "yeni ve ayırt edici niteliğe sahip" tasarımların korunması için, Türk Patent Enstitüsü'ne başvurma ve tasarımlarına "Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi" almaya hak sahibidirler. İsteyen yarışmacılar, Türk Patent Enstitüsü Kızılay - Ankara adresine başvurabilirler.

* Dereceye giremeyen tasarımlar, ödül töreninden sonra 1 ay içinde SILVERLINE İstanbul merkezden geri alınabilir.
* Geri alınmayan tasarımlar için SILVERLINE sorumlu tutulamaz
* Yarışmaya katılan bütün tasarımların, ticari amaçlı kullanımı için, tasarımcıların izninin alınması gerekir.
* Yarışmayı düzenleyen kurumun öncelik ve ön alım hakları vardır.
* SILVERLINE, yarışmaya katılan tasarımlardan uygun gördüğü tasarımları sergilemek amacıyla, bir ya da birden çok sayıda örnek modelini üretebilir ve bu modelleri geçici ya da sürekli sergileyebilir.
* Yarışmaya gönderilen tasarımların özgün olmamasından doğacak tüm hukuki sorumluluklar, yarışmacıya aittir.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter