Tasarım Gazetesi
Haziran YAPIsı Geldi

Haziran YAPI'sı Geldi

Haziran 3, 2009
Yapi Haziran 2009Mimarlık, Tasarım, Kültür ve Sanat Dergisi "YAPI"nın Haziran sayısı bayilerde. Divriği Külliyesi'nin koruma sorununa dikkat çekilen yeni sayıda, PROSteel 2009 Çelik Yapı Tasarımı Yarışması'nda ödül alan projelere de geniş yer veriliyor. Ayrıca I. M. Pei'nin son eseri Doha'daki İslam Sanatları Müzesi yapısı, mimarlık eleştirmeni François Chaslin'in YAPI Dergisi için kaleme aldığı yazıyla ayrıntılı işleniyor.

YAPI'nın yeni sayısında bulunabilecek haberler:

Çarpık Kentleşmeden Herkes Yakınır Oldu
Doğan Hasol, derginin Haziran sayısındaki "Çarpık Kentleşmeden Herkes Yakınır Oldu" başlıklı yazısında "Şûra'da varılan sonuç bu bakımdan fena sayılmaz... Teşhis belli, tedavi belli, ancak süreç uzun ve sahipsiz. Asıl sorun reçeteyi kimin ne zaman, nasıl uygulayacağında..." diyor.  

PROSteel 2009 Çelik Yapı Tasarımı Yarışması
Borusan Mannesmann Boru ve Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından düzenlenen ve organizasyonu Yapı-Endüstri Merkezi'nce yapılan "PROSteel 2009 Çelik Yapı Tasarımı Yarışması" sonuçlandı. 

İslam Sanatları Müzesi
Ieoh Ming Pei'nin son eseri Katar Emirlikleri'ndeki İslam Sanatları Müzesi yapısına mimarlık eleştirmeni François Chaslin'in YAPI Dergisi için kaleme aldığı yazıyla yer veriliyor.

Los Angeles Görsel Sanatlar ve Sahne Sanatları Lisesi
Los Angeles'taki devlet okulları arasında benzersiz konum ve özelliklere sahip olan Coop Himmelb(l)au'nun tasarladığı Görsel Sanatlar ve Sahne Sanatları Lisesi; mimari dille sahne sanatlarını destekleyerek her kesime kapılarını açan bir kurum olarak dikkat çekiyor. 

Herbert Sanat Galerisi ve Müzesi
Coventry'deki Herbert Sanat Galerisi ve Müzesi, Pringle Richards Sharatt (PRS) tarafından tasarlanan ekleme-onarım projesi ve Edward Hutchison Landscape Architects'in projelendirdiği bir peyzaj tasarımıyla yeniden kapılarını açtı.  
 

Yavuz Tekstil Büro Binası
2Design Mimarlık'ın tasarladığı, 2008 yılı THBB Mimarlık Ödülü'nü kazanan Yavuz Tekstil Büro Binası projesi beyaz brüt beton uygulamasının başarı ile gerçekleştirildiği bir tasarım. Proje, hareketli cephesi ve malzeme uyumu ile büro mimarisine yeni bir soluk getiriyor. 

Divriği Mucizesi İstanbul'da
"Cennetin Kapıları" sergisi Divriği Külliyesi'nin taçkapılarının yok olma tehlikesine karşı bir kamusal duyarlılık oluşturmak amacıyla düzenlendi. Bu sergi vesilesiyle Doğan Kuban ve Basri Hamulu, yapının koruma sorununu aktardılar. 

Ayasofya'nın Kubbe ve İskele Sorunu
Erdem Yücel'in yazısı, İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesiyle ön plana çıkan restorasyon çalışmaları kapsamında Ayasofya'nın iç mekân bütünlüğünü engelleyen ve görkemli görüntüsünü bozan iskele ve kubbe sorunları üzerine... 

Ayrıca;
Calvino'nun Kentleri Bizi Ne Kadar İlgilendiriyor?; Vedat Tokyay
Kültürel Peyzajlar ve Tanımlanmasındaki Farklı Yaklaşımlar; Meryem Atik, R.Canay Işıklı,  Reyhan Erdoğan
Gülümseten Tasarımlar; Nigan Bayazıt
Kuzeyli Bir Yalvaç; Gülseli İnal
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter