Tasarım Gazetesi
Archiprix Türkiye 2009 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Ulusal Yarışması

Archiprix Türkiye 2009: Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Ulusal Yarışması

Mayıs 31, 2009
Türkiye'deki tüm mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak yapıcı bir rekabet ortamı yaratan ve mimar adaylarının ufkunu genişleten Archiprix Türkiye 2009, Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Ulusal Yarışması'na başvurular başladı.

Genç mimar adaylarının mesleki başarılarına ulaşmaları yolundaki ilk adımı temsil eden yarışma bugüne kadar 27 üniversiteden 773 öğrenciyi diploma projeleriyle bir araya getirdi ve 101 mimar adayı yarışmada ödül kazandı.

Yarışmanın en önemli özelliklerinden biri de tasarımlarının her yıl hem tüm projeleri içeren bir kitapla, hem de YAPI dergisindeki yayınlarla belgeleniyor oluşu.

Archiprix Türkiye Yarışması, Doğan Hasol, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli ve Ferhan Yürekli'nin kuruculuğunda, bu yıl 14. kez gerçekleştirilecek.

Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortaklığıyla düzenlenen yarışmaya katılacak diploma projeleri, 24 Ağustos 2009, saat 17.00'ye kadar Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı'nın Ankara'daki merkezine teslim edilebilecek.

2008-2009 akademik yılı, Şubat ya da Haziran dönemine ait bitirme ödevleri ile katılınabilinen yarışma için başvuru formları, okulların Mimarlık Bölüm Başkanlıkları'ndan veya web sitesinden elde edilebiliyor.

Jüri'de, nitelikli eserleriyle tanınan ve farklı kuşakların temsilcileri olan mimarlar Uğur Eken, Hüseyin Bütüner, Esin Yürekli ve Evren Başbuğ'un yanısıra, yurt dışından, çarpıcı ve sade tasarımları ile adından söz ettiren genç Japon mimar Sou Fujimoto da yer alacak.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter