Tasarım Gazetesi
Shigeru Ban Çalışmalar ve İnsani İşler Konferansı

Shigeru Ban: Çalışmalar ve İnsani İşler Konferansı

Nisan 14, 2009
Parvis Rendu

Yenilikçi malzeme kullanımı, ekolojik yaklaşımı ve mimarlığın insani sorumluluğu üzerine radikal yaklaşımlarıyla tanınan Japon Mimar Shigeru Ban, Yapı-Endüstri Merkezi ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin davetlisi olarak Türkiye'ye geliyor.

Dünyaca ünlü Mimar Shigeru Ban, 26 Mayıs 2009 Salı günü saat 19.00'da, Yapı-Endüstri Merkezi'nde "Çalışmalar ve İnsani İşler" başlıklı konferansı ile Türk mimarlar ve yapı sektörü temsilcileri ile buluşacak.

Malzeme seçimi ve sosyal problemlere olan radikal yaklaşımı ile tanınan Shigeru Ban, Japonya'nın dış dünyaya açılan yenilikçi mimarlarından biri. Mimar tasarladığı yapılarda modern ancak alışılmamış malzemeleri kullanmaktadır. Suya karşı yalıtılmış karton, kâğıt boru, bambu ve prefabrike ahşap kullanımı ile Ban, yapılarının geri dönüştürülebilir olmasına çalışmaktadır. Dünyaca ünlü mimar Shigeru Ban'ın bu seçimindeki en önemli etken, çevreye saygı ve daha temiz bir dünya isteğidir.

Shigeru Ban, Abby Aldrich Rockefeller Heykel Galerisi, Frei Otto ile birlikte tasarladığı Expo 2000 Hannover Fuarı'ndaki Japon Pavyonu, 2009 yılında tamamlanacak Metz Pompidou Merkezi gibi büyük ölçekli projelerin yanı sıra; Türkiye'de yaptığı Acil Deprem Konutu projesi, Afrika'da katliamlar yüzünden göçenler için tasarladığı Geçici Barınaklar projesi gibi küçük ancak önemli projeler ile mimarlık mesleğinin insani sorumluğunu da gündeme getirmektedir.

"Çalışmalar ve İnsani İşler" Konferansı Shigeru Ban
Tarih: 26 Mayıs 2009, Salı
Yer: Yapı-Endüstri Merkezi, Fulya/İstanbul

Program
18.30 - 19.00 Kayıt
19.00 - 20.00 "Çalışmalar ve İnsani İşler" Konferansı, Shigeru Ban

Konferans simultane olarak İngilizce'den Türkçe'ye çevrilecektir.
Sınırlı kontenjan nedeni ile katılım için kayıt yaptırmak gereklidir.
www.yemetkinlik.com/shigeruban
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter