Tasarım Gazetesi
EASA009 İtalya

EASA009 İtalya

Nisan 14, 2009
easa009

EASA (European Architecture Students Assembly - Avrupa Mimarlık Öğrencileri Buluşması) 1981 yılından beri her yaz farklı bir Avrupa ülkesinde, iki hafta boyunca Avrupa'nın 48 ülkesinden 350-500 mimarlık öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen, her türlü kurumsal yapıdan bağımsız, politika veya kâr amacı gütmeyen bir öğrenci organizasyonu. İçeriğinde özetle, organizatör ülkenin öğrencileri tarafından belirlenen temayla ilgili atölyeler, geziler, davetli mimar ve öğretim üyelerinin ders ve konuşmaları ve tartışma platformları yer alıyor. EASA, 29 yıllık köklü amatör ruhuyla, easy to feel, difficult to describe mottosuyla uluslararası alanda önemli bir enformel etkileşim platformu olmaya devam ediyor.

Mimarlık öğrencileri organizasyonda, katılımcı (participant), ya da atölye yürütücüsü (tutor) olarak yer alabiliyorlar. Katılım ülke temsilcileri (National contact - NC) aracılığıyla oluyor. NC, ülkesine çeşitli kriterler dahilince organizatör ülke tarafından verilen kota kadar mimarlık öğrencisini ülkesi adına belirlemek, onlara rehberlik etmek ve bilgilendirmekle yükümlü. Katılım ücretleri her ülkenin ekonomik durumuna ve organizasyon ülkesine olan uzaklığına göre belirleniyor. Türkiye'den seçilen katılımcılar bu sene İtalya'da düzenlenecek olan organizasyona katılım bedelinin %60'ı olan 115 Euro ödeyerek katılabilecekler. Bu ücrete 2 hafta boyunca sabah, öğle, akşam yemekleri, atölye çalışmaları, ders, konuşma ve sunumlara katılım, yatacak yer (mat ve uyku tulumu ile uyumak için kapalı kamp alanları) dahil. Katılımcı ücretleri toplam organizasyon bütçesinin küçük bir kısmını oluşturuyor. Çeşitli sponsorların büyük desteğinin yanısıra EASA yaz buluşmasında maliyetlerin azaltılması için katılımcıların fiili katkısı da bekleniyor. Her katılımcıdan ülke duty adı verilen temizlik, yemek pişirme, kahvaltı ve öğle - akşam yemeği servisi, nöbet, bulaşık gibi görevleri bir sıra dahilinde yerine getirmesi bekleniyor.

supermARCHet teması üzerine EASA 2009 İtalya
27 yıldır aralıksız süren organizasyon 1992'de Ürgüp'te, 2001'de ise Gökçeada'da Türk mimarlık öğrencilerince düzenlenmişti. Geçen yıl İrlanda Letterfrack'de gerçekleşen organizasyon bu sene 25 temmuz - 09 Ağustos 2009 tarihleri arasında, İtalya'nın kuzeyinde Brescia bölgesinde Darfo Boario Terme'de, "supermARCHet" teması ile İtalyan mimarlık öğrencileri tarafından organize ediliyor. Bu seneki temayı ve genel olarak organizasyonu açıklayan ve tutorpack olarak adlandırılan kitapçık yayınlandı.

EASA'ya katılmak için sınıf seviyesi, CV, portfolyo ya da akademik başarının aranmadığı, ancak sadece eğlenmek isteyen, mimarlığa ilgisiz arkadaşların da tercih edilmediği söylenebilir. Bu doğrultuda, son yıllarda istenen şeyler, gerçekten gitmek isteğiyle eyleme geçebilen, gideceği şeyin ne olduğunu anlamak için araştıran ve kendini iyi bir şekilde ifade edebilen bir mimar adayı birey olduğunuzu gösteren, internet üzerinden gönderilebilecek küçük yazılı - görsel ürünlerdir. Her yıl genç, yeni, farklı kentlerden farklı insanları götürmek ve daha çok insanı organizasyon ile tanıştırmak isteği de önemli bir kriter.

Katılmak isteyenlerin EASA ve katılım koşulları hakkında ayrıntılı bilgileri içeren çerçeve belgesi EASA Guide'a göz atması yararlı olacak. Ortam hakkında fikir sahibi olmak için ise EASA009 internet sitesindeki fotograflar incelenebilir.

Katılımcı adayları ile iletişim [email protected] adresinden sağlanıyor. Buraya üye olunması ilerleyen zamanlarda daha yeni bilgilere ulaşmayı sağlayaca. Katılım ile ilgili tüm sorularınızı EASA Türkiye Temsilcileri Derya Aguday ve Yelta Köm'e easaturkey @ gmail.com adresini kullanarak gönderebilirsiniz.

Ayrıca Türkiye Katılımcı başvurularının son tarihi 3 Mayıs, daha detaylı bilgi easaturkiye.blogspot.com adresinden alınabilinir.

EASA (European Architecture Students Assembly - Avrupa Mimarlık Öğrencileri Buluşması) 2010 yılında İngiltere Manchester'da düzenlenecek.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter