Tasarım Gazetesi
Terminal Tasarım Dünyası Yeni Bir Merkeze Kavuşuyor

Terminal: Tasarım Dünyası Yeni Bir Merkeze Kavuşuyor

Nisan 13, 2009
Terminal 01

Tasarım ve mekân çözüm merkezi olarak kurgulanan, tasarım dünyasına yeni bir soluk getirecek Terminal, Beylerbeyi'nde 15 Nisan'da açılıyor.

Terminal, Akın Nalça ve tasarım ekibinin yıllardır sürdürdüğü atölye geleneğiyle, aynı dili konuşan geniş bir ürün ailesinin biraraya gelmesi ile oluşan bir tasarım merkezi. Terminal, mekân çözümleri konusunda fark yaratan birçok markayı ve tasarım hizmetini bir arada sunarak, tasarımcıların, mimarların ve işverenlerin çözüm ortağı olmayı hedefliyor.

Özgün fikirler ve yaratıcı tasarımlar için yeni ufuklar açan dinamizme ve tüm donanımlara sahip olan Terminal, tasarımcının hayal gücünü harekete geçirmeyi amaç edindi. Tasarımcılar, fikirlerine ışık tutmak için Terminal ekibinin bir parçası olarak bu dinamizmin içinde yer alabiliyorlar.

Terminal'in içinde bulunan "Platform" adlı showroom'da pek çok öncü markayı ve farklılık taşıyan yenilikleri birarada görmek mümkün. Ürünlerin yanısıra sergilenen sistemlerle, yeni ürünler ve farklı kombinasyonlar kurulmasını sağlayabiliyor. Bu oluşumun bir parçası olan showroom aynı zamanda Terminal ofisinin parçası olarak düşünüldü. Ayrıca binadan bağımsız dış mekanda tasarlanmış "Container" ise yeni malzemelerin kullanıcı ve tasarımcılarla buluştuğu çağdaş bir malzeme kütüphanesi olarak geliştirilmiş.

Sergilemelerde ürün ve hedef kitle arasındaki iletişimi maksimum performans ile yerine getirecek pek çok ürün ve sistemi barındıran Terminal, aynı zamanda kullandığı sistemler ile ofisiçi planlamada çalışma ortamının verimliliğini ve konfor düzeyini artıracak ergonomik çözümler sunuyor.

Endüstri yapılarından ofis mekânlarına; fuar standı, mağaza, showroom, banka ve hastanelerden sosyal tesislere, tüm yaşam alanlarının gereksinimini karşılayabilecek mekân sistemleri, özel ürünler ve çözümler sunan Terminal, mekân tasarım sürecinde dinamik tasarım ekibinin vereceği destek ile bir "başlangıç noktası" niteliği taşıyor.

Terminal 02


Terminal Çatısı Altındaki Markalar

Burkhardt Leitner Constructiv; modüler mekân sistemlerinde dünya öncüsü olan marka, göçerlerin çadırı gibi "taşınabilir" mimarinin arketiplerinden yola çıkarak mekan çözümleri geliştiriyor.

Akın Nalça, ürün geliştirmeden mekân çözümüne her ölçekte tasarım sorumluluğunu üstlenen, var olan mekân sistemlerini farklı bir boyuta taşıyacak yeni önermelerde de bulunabilen bir yapıya sahiptir. Kendi tasarımı olan iki yeni mekân ve sergileme sistemi olan Planner ve Slimpan ile birlikte ofis masası ve Pon tavan sistemini de sunuyor.

Alu; iletişim ve hazır giyim sektörünün dünya çapında markaları için yaptığı uygulamalarla başarısı kanıtlanmış mağaza çözümleri sunuyor.

Molo; kâğıt, tekstil ve kraft gibi malzemelerin yenilikçi bir yöntemle mekan bölümleyici ve tamamlayıcı ürünlere dönüştüğü petek strüktürler öneriyor.

Wogg; çokyönlü kullanıma yönelik tasarlanan raf sistemi, hafif tablalı katlanır masalar, silindirik modüllere indirgenen dolap üniteleri sunuyor.

Expand; hafif, hızlı uygulanan, katlanabilir, bol ürün seçenekli, dayanıklı, kolay taşınabilir ve esnek sergi sistemleri sunuyor.

Frankeurope; vitrin sistemlerinde farklı material ve kalınlıklarda panellerin basit bir yolla birleştirilmesini sağlıyor.

Rosso; tavan ya da dikey yüzeylere monte edilebilen ürünler, akustik mekân bölümleyici olarak kullanılabiliyor.

Inflate; kısa sürede etkileyici ortamlar yaratabilen, hızla kurulup taşınabildiği için ürün lansmanları, marka tanıtım organizasyonları, partiler ve tanıtım etkinlikleri için hızlı ve pratik bir çözüm getiriyor.

Atelier Alinea; yenilikçi mobilya konseptleri geliştirmeye ve farklı tasarımcıların imzasını taşıyan bu konseptleri uygulamaya odaklanan Atelier Alinea, ofis ve yaşam alanları için çözümler geliştiriyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter