Tasarım Gazetesi
Kimliksiz Monoblok Plastik Sandalyeye Önermeler mi Yoksa Anti Design mı

Kimliksiz: Monoblok Plastik Sandalyeye Önermeler mi Yoksa Anti Design mı?

Nisan 13, 2009
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İçmimarlık Bölümü 3. sınıf öğrencileri bir kimlik sorununu ele alıyorlar.

Plastik sandalye yaşamın içinde yerini aldı... artık sorgulamaz olduk nedenini ve değiştirmeye zorlamanın gereksinimini de duymaz olduk.. yaşamımızı paylaştığımız, hayatımızın bir parçası haline getirdiğimiz birçok obje ve mobilyaya davranışlarımız gibi plastik sandalyeyi de artık hayatımızın bir parçası yapıverdik.

kimlikSİZ' projesi, MÜGSF İçmimarlık Bölümü öğrencilerinin tasarım endişesi olmayan kimliksiz monoblok plastik sandalyeyi hedeflerken, aynı zamanda bir anlamda tasarımcının sorumluluklarının da hatırlatıldığı, sorgulandığı bir deneme olarak görülebilir.

Ahşap sandalye yerini monoblok plastik sandalyeye bırakırken, sebepler arasında pratik, ucuz, hafif, yıkanabilir, su geçirmez, dayanıklı, rahat, üst üste birikebilen, kolay üretilebilir oluşu sayılabilir.

Ancak çevremizi saran objelerle duygusal iletişimin kayboluşu büyük boşluklar oluştururken, aidiyet duygusunun kaybolmasına da sebep olabilir.

Meltem Eti Proto ve İçmimarlık 3. sınıf öğrencilerinin monoblok plastik sandalyenin kimlik sorunu ile yüzleştiklerinde ortaya çıkan redesign/antidesign projelerine alltaki bağlantı ile ulaşabilirsiniz.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter