Tasarım Gazetesi
Seramik Dünyasında Tasarım ve Geleceğe Ait Trendler

Seramik Dünyasında Tasarım ve Geleceğe Ait Trendler

Mart 30, 2009
1982 yılında kurulan İtalya'nın ilk tasarım ve moda lisansüstü diplomasını veren Domus Academy kurucularından Dante Donegani ve Giovanni Lauda 2 Nisan Perşembe günü 21. Uluslararası UNICERA Fuarı kapsamında "Seramik Dünyasında Tasarım ve Geleceğe Ait Trendler" konulu bir konferans verecekler.

Domus Academy'de Master Program Direktörü olarak görev alan Dante Donegani ile Endüstri Tasarımı Master Programı'nda "Tasarım Kültürü" dersi veren Giovanni Lauda 1992 yılında kurdukları D&L Studio bünyesinde, Memphis, Stildomus, Isuz, Steel and Luceplan, La Cose Nostre, Edra, Radice ve Viceversa gibi şirketlerin sanat etkinliklerinin yerleşim planlamalarını, kurumsal kimlik çalışmalarını ve ürünlerinin tasarımını yaptılar.

Uluslararası bir çok ödül alan ikili 2001 senesinde, "İtalya ve Japonya; Tasarım ve Yaşam Stili" temalı sergide "ev" bölümünü tasarladılar.

2003-2004 yılları arasında Domus Academy öğrencileriyle seramik materyallerin şehir hayatına yeni uygulamaları konusunda "Fragile Surfaces" adlı bir araştırma yürüten ikili, değişen şehir hayatında gittikçe statik boyutlardan dinamik boyutlara geçen binaların tasarımında ve mimarisinde seramik kullanımını araştırdı.

Bugüne kadar mimariye ve mimari öğelere sağlamlık ve kalıcılık katmak için kullanılmakta olan seramik öğeleri, bu araştırmada daha kırılgan, ışığa ve çevre koşullarına duyarlı biçimlerde ve esnek iletişim sağlayacak şekilde tasarlandı.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter