Tasarım Gazetesi
Yılın Genç Yayın Girişimcisi Nermin Mollaoğlu Türkiyeyi İngilterede Temsil Edecek

Yılın Genç Yayın Girişimcisi Nermin Mollaoğlu Türkiye'yi İngiltere'de Temsil Edecek

Mart 23, 2009
Yilin Genc Yayin Girisimcisi 03

British Council tarafından, tasarım, interaktif medya, yayın ve moda dallarında düzenlenen ve sektör birincilerinin ülkemizi İngiltere'de yapılan uluslararası yarışmalarda temsil ettiği Genç Tasarım Girişimcileri Yarışmasının Yayın ayağı İstanbul'da gerçekleşti. Başarıyla sonuçlanan yarışmanın finali ve ödül töreni 26 Şubat 2009 Perşembe günü İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu'nda yapıldı. Önümüzdeki aylarda İngiltere'de gerçekleştirilecek olan yarışmada Türkiye'yi, İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali projesini anlattığı sunumuyla, Kalem Ajans kurucusu, Edebiyat Ajanı Nermin Mollaoğlu temsil edecek.

Yilin Genc Yayin Girisimcisi 04

Nermin Mollaoğlu, bu ödülü, Kalem Ajans ekibinin son 3-4 yıldır sürdürdüğü yoğun çalışmanın takdir edilmesi olarak gördüğünü ve daha güzel çalışmaların önünü açacağını umduğunu söyledi. Yayıncılık sektörüne 2002'de Türkiye'nin en büyük yayıncılarından YKY'de Telif Hakları ve Dış İlişkiler Koordinatorü olarak giren Nermin Mollaoğlu, 2005'te Kalem Ajans'ı kurdu. Halen Bilgi Üniversitesi Ekonomi Hukuku bölümünde yüksek lisans yapan Mollaoğlu'nun tez konusu Türkiye'deki Yazar ve Çevirmen Haklarındaki Yasal Boşluklar. Kalem Ajans temsil ettiği 60 yazar ile Türkiye yayıncılık sektöründe başarılı bir örnek teşkil ediyor.

Yilin Genc Yayin Girisimcisi 05

25 - 35 yaş aralığında olan, yayıncılık alanında ve yan sektörlerinde iş tecrübesine sahip olanların katılabildiği yarışmada adaylarda, yayıncılık sektöründe ticari ve sosyal yeteneklerini "girişimcilik becerileri" ile ispat etmiş olmalarının yanı sıra, piyasada Türkiye liderliğini hedeflemiş olma ön şartı da arandı. Tüm bu özelliklerini sözlü ve yazılı olarak İngilizce de ifade edebilen adaylar arasında titizlikle yapılan elemeler sonunda, 10 finalist ön elemeyi geçmeye hak kazandı.

Jüri üyeleri arasında PEN Türkiye Kadın Yazarlar Komitesi Başkanı Müge İplikçi, Radikal Gazetesi Kültür ve Sanat Editörü Cem Erciyes, Marsık Yayıncılık'ın Direktörü ve Baş Editörü Tanay Burcu Ural Kopan, İnkılap Kitabevi Yönetim Kurulu Başkanı Arman Fikri ve British Council Sanat Direktörü Ruth Ur'un yer aldığı yarışmada birincinin belirlenmesinde en önemli etken, yayın sektöründe gösterilen girişimcilik yetenekleri ve bu yöndeki projeler oldu. Jüri üyelerinden, ailesinin üç nesle uzanan yayıncılık deneyimini temsil eden İnkılap Kitabevi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Arman Fikri, bu yarışmada, finalist olan yayıncıların özellikle girişimcilik becerilerini öne çıkarmalarının beklendiğini vurguladı ve sorularıyla adayların, girişimcilik konusundaki deneyim ve becerilerini öğrenmeye çalıştıklarını ekledi.

Değerlendirme sürecinde, özgeçmişten çok, yayıncılık sektöründe liderlik rolünü üstlenebilecek donanıma sahip ve yaratıcılık potansiyelini en iyi şekilde yansıtabilen adaylar öne çıktı. Adaylarda aranan yaratıcılık ve başarıyı klasik anlamda kar ve piyasada gösterdiği büyümenin yanında, kalite ve estetik açıdan diğer firmalara oranla sağladığı saygınlık da dikkate alınarak ölçüldü. Bunun yanı sıra, yayıncılık alanındaki bilgi birikimi, özgün yaklaşım ve sunum yetileri de değerlendirildi.

Yılın Genç Yayın Girişimcisi seçilen Nermin Mollaoğlu, 13 - 23 Nisan 2009 tarihleri arasında, diğer ülkelerin finalistleriyle birlikte, 10 gün sürecek yayıncılık sektörünü içeren tur ve finalistler arasında yapılacak olan uluslararası yarışma için İngiltere'ye gidecek . Yarışmanın İngiltere'deki bu son ayağında Türkiye'yi temsil edecek olan Mollaoğlu, diğer ülkelerden gelen finalistlerle birlikte İngiltere'deki tur kapsamında, Londra Kitap Fuarı'na katılarak, İngiltere'nin önde gelen yayıncılarıyla tanışma ve kendi çalışmalarını sunma fırsatı bulacak. İngiltere'deki görüşme ve ziyaretler, çok uluslu ve küçük yayınevlerinin yanı sıra, yazar temsilcileri, kütüphaneciler, bayiler, dağıtım firmaları, finansal kaynak sağlayan kuruluşlar, çeşitli yayıncı ve yazar birliklerini de kapsayacak.

Yilin Genc Yayin Girisimcisi 01
Yilin Genc Yayin Girisimcisi 02
Yilin Genc Yayin Girisimcisi 06
Yilin Genc Yayin Girisimcisi 07
Yilin Genc Yayin Girisimcisi 08
Yilin Genc Yayin Girisimcisi 09
Yilin Genc Yayin Girisimcisi 10
Yilin Genc Yayin Girisimcisi 11
Yilin Genc Yayin Girisimcisi 12
Yilin Genc Yayin Girisimcisi 13
Yilin Genc Yayin Girisimcisi 14
Yilin Genc Yayin Girisimcisi 15
Yilin Genc Yayin Girisimcisi 16

Tekmile Semra Şahin
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter