Tasarım Gazetesi
Mobilya Tasarımlarının Patent Hakları Korunacak

Mobilya Tasarımlarının Patent Hakları Korunacak

Mart 9, 2009
Öğrenci ve profesyonellerin mobilya tasarımlarının ödüllendirildiği Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması, tasarımla ilgili tüm kesimlere örnek olacak bir uygulamaya imza atıyor. Yarışmada derece alan tüm tasarımlar, Adres Patent tarafından tescil ettirilerek taklit ya da çalınmaya karşı koruma altına alınacak.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması'nda öğrenciler ve profesyoneller iki ayrı grupta yarışıyor. Tasarım bilincinin yaygınlaştırılması ve genç tasarımcı adaylarının sektöre kazandırılması amaçlarıyla gerçekleştirilen yarışma, ödüllü tasarımların tescil haklarını koruma altına alarak misyonunu yerine getirme yolunda önemli bir adım daha atacak.

Yarışmanın Kasım 2009'daki ödül töreni sonrasında, derece alan tüm proje sahiplerine tasarım tescil başvuru belgeleri, hiçbir karşılık beklenmeksizin teslim edilecek.

Adres Patent'in sponsorluğu ile gerçekleştirilecek uygulamanın, tasarımlarıyla farklılaşma çabasındaki sektör için örnek teşkil etmesi ve tasarımcıları haklarını koruma altına alarak desteklemesi hedefleniyor.

Türkiye'nin en büyük 31 mobilya sanayicisi tarafından desteklenen yarışmada öğrenciler yatak odası, yemek odası, genç odası, salon takımı, kanepe işlevini yerine getiren, çok işlev amaçlı, fonksiyonel nitelik taşıyan mobilya, hizmet ve servis elemanı kategorilerinde; profesyoneller ise engelliler için ev mobilyası alanındaki tasarımlarıyla yarışacaklar. Ödüle layık görülen tüm tasarımların patent hakları, Adres Patent sponsorluğu ile koruma altına alınacak.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter