Tasarım Gazetesi
Nadire Şule Atılganın Yeniden Doğuş 2 Tözün Oyuncak Hali Tasarım Sergisi

Nadire Şule Atılgan'ın Yeniden Doğuş 2: Tözün Oyuncak Hali Tasarım Sergisi

Şubat 5, 2009
Nadire Şule Atılgan'dan "tasarımcı oyuncakları/designer toys" kapsamındaki sergi 13-27 Şubat 2009 tarihleri arasında G.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Galerisi'nde (Tunus Cad. No35 Kavaklıdere Ankara) izlenebilir.

"Tözün Oyuncak Hali", Nadire Şule Atılgan'ın "Yeniden Doğuş" adını verdiği kültürel bilgi kaynağı olan mitlerin çağdaş bakış açısıyla yeniden yorumlanmasına yönelik çalışmalarını topladığı tasarım nesneleri sergi dizisinin ikinci ayağını oluşturuyor.

Sanatçının 2006 tarihli "Şahmeran, Yeniden Doğuşa Dair..." isimli ilk sergisi Şahmeran efsanesinin simgesel dilinin dönüşümünü içerdiği kadar hikayeyi hatırlatma görevini de üstlenmişti (Başkent Üniversitesi GSTMF, Mayıs 2006, ANKARA).

"Tözün Oyuncak Hali" ismini verdiği bu sergide ise Nadire Şule Atılgan, Türk Mitolojisi'nin önemli parçaları olan tözleri işliyor.

Tözleri mitolojik kökenleriyle birlikte yeniden yorumluyor, töz ve ritüellerinin post-modern dönüşümünü kurguluyor.

Nadire Şule Atılgan sergi dizisinin manifestosunda, post-modern insana küresel kahramanların tekbiçim haline getirilmiş hikayelerine karşı kurtarıcı olarak kültürü; kültürel farklılığın yeniden keşfini öneriyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter