Tasarım Gazetesi
Orhan Irmak Tasarımdan Arzu Kaprol Home Serisi İçin Masalsı Ambalaj Tasarımları

Orhan Irmak Tasarım'dan Arzu Kaprol Home Serisi İçin Masalsı Ambalaj Tasarımları

Ocak 18, 2009
Arzu Kaprol Home Serisi Masalsi Ambalaj Tasarimlari 01

Orhan Irmak Tasarım, Arzu Kaprol Home serisi için eski masal kitaplarından esinlenerek yenilikçi ambalaj tasarımları hazırladı. Klasik ambalaj tasarımının ötesine geçerek, koleksiyonun ruhunu yansıtmaya çalıştıklarını belirten Orhan Irmak, nevresim ambalajlarında alışılmışın dışında bir sergileme şekli sunduklarını belirtiyor.

Zorlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren ev tekstili üreticisi Linens, Arzu Kaprol Home koleksiyonunun ambalajları için Orhan Irmak Tasarım ile çalıştı. Tasarım projesi nevresim ambalajları, yatak örtüsü çantaları, etiketler, mum kutuları gibi kapsamlı bir ambalaj ailesinden oluşuyor.

Arzu Kaprol Home Serisi Masalsi Ambalaj Tasarimlari 02

Ambalaj tasarımları öncelikle genel formları ile dikkat çekiyor. Farklı açıların bir arada kullanıldığı tasarımlar, klasik nevresim kutusu algısını zorluyor ve yenilikçi bir geometri sunuyor. Tasarımların dış yüzeylerinde tercih edilen siyah renk, mat ve parlak yüzeylerin kontrastını içeriyor ve Arzu Kaprol'ün el yazısından oluşturulmuş bir doku ile samimi bir üslup sunuyor.

Ambalajlarda, genel formun dışında nevresim deseninin gösterimi de oldukça farklı bir şekilde çözümlenmiş. Şimdiye kadar nevresim kutularında nevresim desenini gösteren fotoğraf kutu içine yapıştırılmaktaydı. Ancak Arzu Kaprol gibi ünlü bir modacının hazırladığı koleksiyonun tasarımları gibi ambalajları da farklı ve dikkat çekici olmalı düşüncesiyle hareket ettiklerini belirten Orhan Irmak Tasarım ekibi, eski masal kitaplarındaki kâğıt katlamalar ve üç boyutlu anlatımlardan yola çıktıklarını söylüyor.

Arzu Kaprol Home Serisi Masalsi Ambalaj Tasarimlari 03

Nevresim kutusunu açan müşterileri, karşılarına çıkan üç boyutlu yatak gösterimi ile şaşırtmayı hedeflediklerini söyleyen Orhan Irmak, bu yaklaşımın ev tekstili ambalajlarında şimdiye kadar denenmemiş, yeni bir yaklaşım olduğunu belirtiyor.

Ambalajlarla beraber Linens mağazalarında yer alan Arzu Kaprol Home sergileme bölümünü de, ambalajların tasarımları ile dil birliği içerisinde Orhan Irmak Tasarım ekibi hazırladı.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter