Tasarım Gazetesi
Embody Herman Millerdan Çevre Dostu Yeni Bir Ürün

Embody: Herman Miller'dan Çevre Dostu Yeni Bir Ürün

Ocak 13, 2009
Herman Miller Embody

Herman Miller'ın çalıştığı tüm tasarımcılarla olan ilişkisi ve işbirliği, ev mobilyasının yönünü ve dünya çapında işyerlerinin görünümünü değiştirerek olağanüstü verimli sonuçlar veriyor. Yaratıcılık, yetenek, tecrübe, teknik bilgi ve açık fikirlilik üzerine kurulu olan bu işbirliği her ofiste, toplantı odasında, üretim binasında, teknik uygulamaların her birinde kendini gösteriyor.

Tasarımı, "insanlar için önemli problemlere çözüm getiren bir yol" olarak gören Herman Miller'ın bu inancı; Bauhaus'un pragmatik bakış açısından doğup, Gilbert Rohde tarafından Herman Miller'a getirildi. George Nelson, Charles&Ray Eames tarafından ifade edilip, Alexander Girard ve Bob Propst tarafından yorumlanan inanç; Bill Stumpt, Jack Kelley ve Don Chadwick ile güçlendirilerek günümüzün lider tasarımcıları ile devam ediyor. Bu tasarım anlayışı ile Herman Miller 2009 yılına Embody ile girdi.

Herman Miller Embody 02"Ya bir tasarım, oturmanın negatif etkilerini minimize etmenin ötesine geçebilirse? Ya biz hayatınıza pozitif etki eden ve bu sayede daha iyi çalışabileceğiniz bir koltuk tasarlarsak?" Embody, Jeff Weber ve Bill Stumpf'un bu fikirlerinin tasarımlarına yansımasıyla doğdu. Embody'nin tasarımında, uzmanlarla yapılan çalışmalar sonucunda üç teze çözüm getiriliyor; ofis çalışanının sağlığı pozitif ve terapik olmalı, sırt ve oturmadaki dinamik basınç yüzeyi rahatlık, canlılık ve pozitif sağlık faydaları sağlamalı, çalışma koltukları kişinin omurga eğrisi nasıl olursa olsun doğal postürel dengeyi sağlamaya yardımcı olmalı. Bu parametreler doğrultusunda teknolojik olarak koltuk, birçok hareketli parçanın bir araya getirilmesi ve katmanlanması ile oluşuyor. Yakından bakıldığında bir fabrika kadar kompleks yapısının üzerine oturulduğunda gerçekten uzman ergonomist bir kadronun ve bir tasarım ajansı ile Herman Miller teknik ekibinin seneler süren çalışmaları kullanıcısına adeta bir uzay tecrübesi yaşatıyor.

Çevre dostu Embody, MBDC (McDonough Braungart Design Chemistry) McDonough Braungart Tasarım Kimya'nın "Cradle to Cradle" sertifikası sahibi. % 42'si geri dönüştürülmüş malzemeden üretilen çalışma koltuğunun % 95'i geri dönüşebiliyor. Embody, Herman Miller'in DfE (Design for the Environment) kriterini devam ettirirken hiç PVC içermiyor.

2009 Şubat'tan itibaren Türkiye'deki kullanıcısı ile buluşan Embody, 24 saat kullanım üzerinden 12 yıl garanti ile satışa sunuluyor.

BMS
Altan Erbulak Sk.
Maya Han 10/1
Gayrettepe, Istanbul

+90 212 216 5320 T
+90 212 217 6886 F
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter