Tasarım Gazetesi
Ziraat Bankası VTM Bankacılık Yeniden Tasarlandı

Ziraat Bankası VTM: Bankacılık Yeniden Tasarlandı

Aralık 30, 2009
Video Teller Machine 01

Ziraat Bankası, bankacılık sektöründe devrim yaratan VTM (Video Teller Machine) projesini hayata geçirdi. Geçtiğimiz günlerde basına tanıtılan proje, Murat Armağan Design tarafından tasarlandı. Memursuz şube ve görüntülü hizmet noktaları olarak tanımlanan VTM'ler sayesinde, bankacılık hizmetinden mahrum kalan pek çok noktaya ulaşmak mümkün olacak. Kamusal alanlarda teknolojiyle buluşma noktalarımızı çeşitlendiren memursuz şubeler, hizmet algımızın yeniden tasarlandığına işaret ediyor.

Video Teller Machine 02

Daha önce bir çok kentsel ulaşım ve teknoloji projesine imza atarak gündelik yaşam senaryolarını yeniden yorumlayan Murat Armağan Design, şimdi de bankacılık sektörünü değiştirmeye hazırlanıyor. İnsansız banka şubeleri olarak nitelenen VTM'ler (Video Teller Machine) sayesinde çok daha geniş kitlelere hitap etmeyi mümkün kılan tasarımcı, nüfus yoğunluğu fazla olan kentlerde fonksiyon bölgelerindeki yığılmaların önüne geçebilmeyi hedefliyor. Bunun da hizmetlerin teknoloji desteği ile kentin içine yaygınlaştırılarak gerçekleşeceğini savunuyor.

Video Teller Machine 03

Bankacılık süreçlerinden çok, hizmet algısını değiştirmeyi hedeflediğini ifade eden Murat Armağan, VTM'leri her türlü kamusal alana uyum sağlayabilecek, geometrik formlar kullanarak tasarladığını söylüyor. Kompozit alüminyum ve fiber malzemeden üretilen kabinin şehrin silüetini kesintiye uğratmamak maksadıyla cam yan yüzeylerle tamamlanması ise tasarımcının sözlerini doğruluyor. İşlem sırasında oluşacak konfor ve güvenlik arayışını karşılamak üzere kurgulanan altyapısı ve teknolojik donanımı sayesinde VTM'ler, çağrı merkezi personelleriyle, sesli ve görüntülü olarak, tüm temel bankacılık hizmetlerini verebiliyor. Üstelik kesintisiz, 7 gün 24 saat.

Video Teller Machine 04

Türkiye'nin en köklü markalarından Ziraat Bankası'yla hayata geçirilen projenin, değişen yaşam tarzları ve kent kültürünün de etkisiyle, zaman içinde kent dekorasyonunun bir parçası haline gelmesi bekleniyor. Murat Armağan Design, gelecekte daha akıllı kentlerin bizleri karşılayacağını, hizmetlerin kent dokusu ile bütünleşerek kentlinin ayağına getirileceğini belirtiyor. Tasarımcı kentsel tasarım uzmanlığını belediyelerle sürdüren kentsel sorumluluk projelerinde göstermeye devam ediyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter