Tasarım Gazetesi
ITU International Design Lectures Serisi 2008i Finlandiya ile Kapattı Finnish Design in the 2000s

ITU International Design Lectures Serisi 2008'i Finlandiya ile Kapattı: Finnish Design in the 2000's

Aralık 13, 2008
Finlandiya Konsolosluğu ve Design Forum Finland birlikteliğiyle 1 Kasım 2008 tarihinde gerçekleştirilen etkinliğe, Kasım ve Aralık ayı boyunca devam eden "Cool-Dozen: Finlandiya'dan Sandalye ve Tekstil Tasarımı" sergisi de eşlik etti.

İlk açılış konuşmasını yapan İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr Alpay Er'in ardından, İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Orhan Hacıhasanoğlu Taşkışla ve Fakültenin kısa bir tanıtımını yaparak İTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümünün uluslararası bilinirliği ve başarılarından söz etti.

Ardından İTÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ahsen Özsoy kürsüye çıkarak böyle bir organizasyona katılıyor olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Daha sonra Finlandiya Büyükelçisi Kirsti Eskelinen organizasyondan memnuniyetini ve teşekkürlerini belirterek, İTÜ EÜT bölümünün University of Art and Design Helsinki ile ve Nokia ile ortaklaşa yürütülen projelerden duyduğu sevinci ve Türkiye'deki yaratıcı genç potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu söyleyerek ilişkilerimizin devam etmesini istediğini belirtti.

Fin tasarımı içinse "gelenekselle, modern günlük yaşam arasındaki bir köprüyle sembolize edilebilir" diyen Eskelinen, ayrıca tasarlanan ürünlerin mütevazı ve esnek inovasyon ürünleri olduğunu ve kullan at ürünlere karşı olan bir yaklaşımı olduğunu belirtti.

Büyükelçinin konuşmasının ardından ana konuşmacılardan Martin Leader kürsüyü devraldı.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter