Tasarım Gazetesi
Design Turkey 2008 İçeriden Bir Değerlendirme

Design Turkey 2008: İçeriden Bir Değerlendirme

Aralık 11, 2008
Doğrudan devletin (DTM), sanayiyi temsil eden bir sivil toplum kuruluşu (TİM) ve bir mesleki derneği (ETMK) de yanına alarak verdiği ilk ulusal tasarım ödülü olması anlamında, Design Turkey 2008'in Türkiye'nin kısa tasarım tarihinde hak ettiği yeri alacağından kimsenin şüphesi yok.

Artık Türkiye'de devletin tasarıma tamamen ilgisiz olduğu söylenemez.

Her projede olduğu gibi, Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödüllerinin değerlendirilmesi de öncelikle amaçlarına bakılarak yapılmalıdır.

Amaçlar "iyi tasarımı ödüllendirerek, Türkiye'de iyi tasarımın topluma ve endüstriye sağladığı faydalarını görünür kılmak; endüstride ve toplumda tasarım farkındalığını yükseltmek; tasarımın değerini yükseltmek; tasarımcıları üreticilerle buluşturmak; uluslararası tasarım dünyasında Türkiye'nin yerini vurgulamak ve Türkiye'de endüstrinin, ihracatın, uluslararası markalaşmanın ve endüstriyel tasarımın gelişimine ve toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlamak" olarak belirlenmiş.

Kamuya maliyeti 550.000 Avro'yu bulan bu iddialı projenin amaçlarına ulaşıp ulaşmadığının değerlendirilmesi somut verilerle yapılmak zorunda.

Ancak projenin etkisini ölçebilecek metrikler üzerinde hemfikir olunabilse bile, bazıları fazlasıyla genel ve nihai sonuçları yıllar sonra alınabilecek bu amaçlara yönelik verilerin toplanabilmesi nereden baksanız 5-6 aydan önce mümkün görünmüyor.

Öyleyse, amaçlarına dair bugün için bir şey söyleyemiyorsak, karşımızda değerlendirme için sadece genel kapsamı, kurgulanışı ve icra ediliş biçimiyle Design Turkey 2008 var.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter