Tasarım Gazetesi
Derin 2009 Koleksiyonu

Derin 2009 Koleksiyonu

Kasım 30, 2008
Naif çizgisi ve sadeliği yanında modern ve hızlı şehir yaşamını da yansıtan Derin Mobilya, Derin Sarıyer, Aziz Sarıyer, Bülent Özden, Tanju Özelgin, Arif Özden, Defne Koz, Mehmet Ermiyagil ve Jale Kulin Akgül imzalarını taşıyan 2009 koleksiyonunu duyurdu.

Derin 2009 koleksiyonunun geneline yalın hatlar ve etkili bir sakinlik hâkim. Derin koleksiyonu, öncelikli olarak yalınlığıyla karakterize edilmiş, ancak bunun dışında iyi çözümlenmiş çizgisi, hareket duygusu ve dünya görüşü ile de hızlı ve modern kent yaşamları ile uyumlu halde.

Çeşitli kumaş ve malzeme olanaklarıyla hem ev, hem de ofislerde kullanılabilen bu mobilyalar, fonksiyondan yola çıkılıp estetiğe ulaşan bir anlayışa sahip. Bu ürünler tek tek bir anlam ifade etmelerinin yanında bir araya geldiklerinde de aynı dili konuşan bir ruh oluşturuyor.


Tun 01

Tun
2009 koleksiyonunun Derin Sarıyer imzasını taşıyan tasarımlarından biri olan Tun serisi, oturma eylemini kişisel alan yaratımına çevirmeyi hedefliyor.

Tun 02

Tun serisini oluşturan iki ürün, Tun ikili kanepe ve Tun tekli koltuk, 140 cm yüksekliğindeki boyu ve alışılmışın dışındaki karakteristik düzlem kullanımı ile konvansiyonel oturma birimi formundan sıyrılarak kullanıcısına ait özel yaşam alanları yaratıyor. Yan ve arka yüzeyleri ile duvar oluşturan ve kişiyi genel alandan ayıran Tun serisi, kullanıcısına rahat ve özgür bir dinlenme / çalışma ortamı sağlıyor.

İç ve dış yüzeyleri iki farklı renk olarak tasarlanan Tun serisi, üzerinde durduğu metal ayakları ile özellikle günümüz ofislerinin modern anlayışına uygun çözümler sunuyor.


Ram

Ram
Derin Sarıyer, 2009 koleksiyonunun işlevselliği ve devamlılığına uygun bir anlayışla tasarladığı Ram sehpa ile kişiye özel tasarım ilkesini vurguluyor. Bireysel yüzey kullanımı sağlayan sehpa, yalın bir form ve dâhice düşünülmüş detaylarla kendini ortaya koyuyor.

Geometrik yapısı ile kullanım kolaylığı sağlayan Ram sehpa, üretiminde kullanılan Compact Laminat malzeme sayesinde hem çevre dostu, hem de yalın, net ve dayanıklı bir yapıya sahip.

Ana rengi, ince siyah bir kontür ile ayrıştırarak görsel bir etki yaratan Ram sehpa, karakteristik çizgisi ile bireysel kullanıma keyifli yaşam alanları yaratırken, hayatına renk katmak isteyen kullanıcılarına farklı renk seçenekleri de sunuyor.


Seed 01

Seed
Aziz Sarıyer tasarımıyla Derin 2009 koleksiyonu içerisinde yer alan Seed, az miktarda materyalle fazla kullanım alanı yaratma felsefesini vurguluyor.

Seed 02

Seed, tıpkı filizlenen bir tohum misali, devamlı üreyebilen ve büyüyebilen yapısıyla kullanıcısına sonsuz depolama alanı yaratıyor. Birbirini takip eden ünitelerden oluşan Seed, tasarımcının yalın ve dâhice yorumuyla mekânda saflaşarak, taşıyıcılığını üstlendiği objelerin ön plana çıkmasını sağlıyor.

Modüler bir depolama ünitesi olarak tasarlanan Seed, hacimde boşluk - doluluk prensibi üzerine giden form modüllerinin birleşmesi ile tasarımın özgünlüğünü vurguladığı gibi, ünitelerin her biri tekil olarak da aynı karakteri taşıyor.


Kolt 01

Kolt
Derin 2009 koleksiyonu yaratıcılarından tasarımcı Arif Özden, Kolt serisi ile oturma birimlerinin temel ögelerini akıcı bir formda çözümlüyor ve tasarımın karakteristik formunu oluşturan ögelerin geometrisi ile uyumlu bir yapı oluşturuyor.

Tasarımın en önemli detayı kolçaklar. Modüler bir yapıya sahip olan Kolt, kolçaklarının eklenip çıkarılabilmesi özelliği ile kullanıcının isteğine bağlı olarak sonsuza dek uzayan bir yapıya bürünüyor.

Kolt Less 02

Kolt ve kolçakların çıkarıldığı Kolt-less, sadece modern ofisleri için değil, hava alanları, bekleme salonları ve turizm merkezlerine de uzanan, çok amaçlı bir kullanım yelpazesine sahip bir ürün.

Akışkan formu ile dalga etkisi yaratan Kolt, metal ayakları ile Derin 2009 koleksiyonunun modern anlayışını simgeliyor.


Diamond

Diamond
Sadelik ve işlevsellik kavramlarından yola çıkarak tasarlanan Diamond serisi, tasarımcı Aziz Sarıyer çizgisini Derin 2009 koleksiyonuna taşıyor.

Formundaki estetik duyguyu ve fonksiyonel yapıyı kusursuz bir biçimde bütünleştiren Diamond serisi ile Aziz Sarıyer, her zamanki gibi kullanıcısını şaşırtan detayları ön plana çıkarıyor.

Diamond serisi, her biri farklı yüzey yorumlarıyla dikkat çeken iki ayrı üründen oluşuyor. Aziz Sarıyer, tıpkı bir origami sanatçısı gibi ustaca katlanmış bir kağıttan elmas hissi uyandıran Diamond masa ile naif bir yaklaşım sergilerken, Diamond büfe tasarımındaki gizli depolama ünitesiyle, tasarımın sadeliğine işlevsellik katıyor.

Her iki üründe de destek sağlayan yüzey ile düzlem sağlayan yüzeyde kullanılan ortak dil, Derin 2009 koleksiyonunun bütünlük ilkesini yansıtıyor.


Wrap 01

Wrap
Derin 2009 koleksiyonu için Jale Kulin Akgün tarafından tasarlanan Wrap kanepe, yeni koleksiyonun özgün çizgisini ve yalınlığını ön planda tutan bir forma sahip.

Metal ayaklarının çizgisel yapısı ve kütlesel formu arasındaki kontrast ilişkisi ile alışılmışın dışında bir estetik anlayışla tasarlanan Wrap, ana formunun geniş yapısı ile konforu ön plana çıkarıyor.

Wrap Armchair

Minimal çizgisi ve oturanı çepeçevre sararak bağımsız bir yaşam alanı sunan kıvrımlı yapısıyla Wrap kanepe, farklı renk ve desen seçenekleriyle kumaş veya deri ile de kaplanabiliyor.


Nas

Nas
Derin Sarıyer, 2009 koleksiyonu için tasarladığı Nas'ın çıkış noktasını "Bu ürünü tasarlamaya bilinçli bir şekilde, önceden ne istediğimi bilerek başladım. Derin koleksiyonunda ayakları olmayan, dolayısıyla tümüyle döşemeden oluşan kumaş kaplı yeni bir oturma birimine ihtiyaç vardı." diyerek anlatıyor.

Nas Armchair

Oturma eylemi için insanın gereksinim duyduğu yaslanma açısı kanepenin sırt formunu, oturulduğunda ayakkabıların kanepenin alt gövdesine zarar vermeme düşüncesi ise tasarımın alt formunu belirliyor. Tüm bu ince düşünülmüş detaylar, Nas'ın alışılmışın dışında bir karaktere bürünmesini sağlıyor.

Baskın geometrisi ile kararlı ve çok keskin hatlara sahip olan Nas, 2008 Derin koleksiyonu içinde yer alan ve yine bir Derin Sarıyer tasarımı olan Full kanepeye de gönderme yapıyor. Ayaklarının olmaması sebebiyle, ayaklı kanepelere oranla daha düşük bir rakamdan satışa sunulacak olan Nas kanepe, farklı renk ve kumaş seçenekleri de sunuyor.


Pal

Pal
Derin 2009 koleksiyonu için tasarladığı Pal serisi ile tasarımcı Aziz Sarıyer, rastlantısal biçimlerden uzak, geleneksellikten arınmış yalın ve özgün bir anlayış sergiliyor.

Tasarımcı Pal serisi ile, ürün-parça ilişkisini vurgulayarak, oturma alanlarında kullanıcısına hem kişisel düz yüzey sağlayan hem de bütünü oluşturarak ortak kullanıma açık bir hale bürünen bir tasarıma imzasını atıyor.

Seriyi oluşturan ürünler arasında, modüler birimlerden oluşan seçeneklerin yanı sıra, tasarımın temel özelliklerini ve karakterini koruyan sabit seçenekler de bulunuyor.

1971 yılında Aziz Sarıyer tarafından kurulan Derin, 37 yıllık tecrübesi ve birikimi ile günümüz hızlı ve modern şehir yaşamına estetik çözümler sunuyor.

2000'li yıllara kadar özellikle Capellini, Moroso, SCP gibi uluslararası alanda önemli firmaların ürünlerini Türkiye'ye getiren Derin, 80'lerin ortasına doğru, Memphis gibi daha marjinal akımların Türkiye'deki temsilciliğini yaptı. O dönemde kendi atelyelerinde üretim yapan firma, mimarların çözüm ortağı olarak orta ölçekli ve küçük projelerde çalışıyordu.

1997 yılında Derin Sarıyer'in Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümünden mezun olmasıyla Aziz Sarıyer-Derin Sarıyer buluşması gerçekleşti ve üretime hız veren firma, yeteneklerini birleştirip yeni ürünler tasarlamaya karar verdi. İlk başlarda Türkiye'de satışa sunulacak mobilya tasarımları üretmek hedeflense de Derin markası, daha ilk günden kendi kişiliğini net şekilde ortaya koyan, hatta birebir tek başına bir anlam taşıyan ürünler ortaya çıkartarak, özellikle 90'lı yılların sonuna doğru dünya pazarına satış yapmaya başladı. 2000 yılında katıldığı ilk uluslararası etkinlik olan New York Çağdaş Mobilya Fuarı ile yurtdışı bağlantılarını hızlı bir şekilde güçlendirdi.

Derin Sarıyer ve Aziz Sarıyer dışında Bülent Özden, Tanju Özelgin, Arif Özden, Defne Koz, Mehmet Ermiyagil ve Ayşe Kulin Akgül gibi çok önemli tasarımcıları bünyesinde barındıran Derin, olabildiğince sade ama aynı zamanda belirgin hatlara sahip, modern ve hızlı şehir yaşamlarını yansıtan mobilyalar tasarlıyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter