Tasarım Gazetesi
Fütüristler Zirvesi Toplandı

Fütüristler Zirvesi Toplandı

Kasım 25, 2008
Futuristler Zirvesi Toplandi 01

Bahçeşehir üniversitesi ana sponsorluğuyla gerçekleştirilen Fütüristler Zirvesi M-GEN gelecek planlama merkezi kurucusu Ufuk Tarhan'ın açılış konuşmasıyla başladı. Ufuk Tarhan fütürizm, yani gelecek planlaması isinin zorluklarından, "ya"lara ve isteksizliğe takılmadan hareket etmemiz gerektiğinden bahsetti.

"Gelecekle olan ilişkimiz değişmeli. Çokları basardık ve bilgi üretebiliyoruz. Çok bilgi, çok yorum. Şimdi bu bilgileri optimal, bizim için yararlı ve kullanılabilir hale getirme devrindeyiz." dedi. Gençlere mesajı ise "Yapamam edememleri bırakıp bu gibi organizasyonlarda söylenenleri iyi dinleyin. Umarım bu toplantıdan sonra gelecek düşünceniz değişmiş olur"du.

Futuristler Zirvesi Toplandi 02

Dünya fütüristler derneği Türkiye başkanı Alphan Manas'ın "Gelecekle ilgili yapıklarımız nelerdir? Hep geleceğe ayak uydurmaya çalışmak yerine, gelecek hakkında fikrimiz neden olmasın?" sorusu zirvenin açılış cümlelerinden biriydi.

Futuristler Zirvesi Toplandi 03

İlerleyen dakikalarda konuşmacı olarak davet edilen Bahçeşehir üniversitesi rektörü Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan'ın isteği ise geleceği şekillendirmekti. Aribogan ayrica insanı zamanın içinde yerleşik, geçmişi, bugünü ve geleceği birleştiren bir varlık olarak nitelendirdi. Ek olarak sadece geçmişini değil geleceğini de merak eden toplumlar yaratmak istediklerini belirten Arıboğan "Sorma stilimizi "Neler olacak?"tan "Neler olması gerekir?"e değiştirmemiz gerekir."dedi. "Durumu iki şartla açıklamak gerekirse ya şartlar belliyken duruma hazır olmaya çalışabilirsiniz ya da nasıl olması gerektiğinin şartlarını yaratırsınız." diyerek ekledi. Geleceği kendi haline bırakmamamızın önemine de değinen Arıboğan aslolanın insan tasarımı olduğunu ekledi.

Futuristler Zirvesi Toplandi 04

Bahçeşehir Üniversitesi rektörünün ardından yine aynı üniversiteden Uğur Eğitim Kurulu Başkanı Enver Yücel'de insan eğitiminin önemine değinerek şimdiye kadar çevremizin "Bakın gelecekte bunlar olur" sözleriyle büyüdüğümüze değinerek "Bunu değiştirip nasıl bir gelecek istiyorsak öyle bir eğitim almamız gerekir" dedi. "Ayrıca teknolojinin başını almış gittiği bir çağdaş dünyada halinden çok memnun olan ülkeler yok ve insanlık adına bir şeyler yapılmaya çalışılmıyor. Ama böyle bir dünya istiyorduk ki şu an yaşadığımız yer bu hale geldi." dedi. Sayın Yücel'in olumlu isteklerinden biri de dünyada yaşayan bütün insanların ortak faydalarını ortak bir müfredata sokup, etik, çevre ve insani değerleri ve farklı kültürleri ortaya çıkarmayı unutmadan dünya insanı tanımı yapmak ve birlikte yaşamayı sağlayabilmekti.

Futuristler Zirvesi Toplandi 05Ana konuşmacılardan Dr. Verne Wheelright ise önce bazı temel bilgiler vererek "Geleceğe uzun dönemler için bakmalıyız." dedi ve ekledi "10'ar yıllık zaman dilimlerinde kendiniz ve organizasyonunuz için gelecek planları yapmamız gerekir." Kısa dönemlerde geleceğimizde değişiklik yapabiliyorsak, örneğin seyahat planları, uzun dönemler içinde yapılabilir diyen Wheelright geleceğin değişim olacağını belirtti. Ayrıca Wheelright yaşamın her safhası değişimi temsil eder diye ekledi ve insanları düşünmeye iten sözler sarf etti.

"Güçler gelecekte hangi yöne gidecek"
"Geleceği kırıyoruz."
"Gelecek üç çizgi üzerinden yürütülmeli:
1. Bugünü araştırın.
2. Farklı gelecek alternatiflerini keşfedin.
3. Stratejiler ve planlar geliştirin.

Gelecek metotlarının ölçeklendirilebileceğinden bahseden Dr. Verne bu ölçeklendirmenin bireysel ölçekte aktiviteler için finans, sağlık, iskan, sosyoloji ve ulaşım, büyük ölçekli organizasyonlar için sosyoloji, teknoloji, ekonomi, ekoloji ve politika konularında olacağını söyledi. Son olarak yaptığınız planların bir sonraki adımını da her zaman düşünmemiz gerektiğini ekledi ve "Planlarınızı yoluna koyun." diyerek yol gösterici konuşmasını bitirdi.

Futuristler Zirvesi Toplandi 06

Genar Enstitüsü direktörü Dr. Serdar Savaş sempatik konuşmasını kendisi hakkında samimi bilgiler vererek başlattı. Uzmanlık alanlarından biri olan genetik hakkında da anlaşılır bilgiler veren Savaş, makro evren ne kadar büyükse, mikro evren de o kadar büyük diyerek gen dünyasının uçsuz bucaksızlığından bahsetti. Geleceğe yönelik ise "Fütürist tahmin etmez. Fütürist geleceği planlar. Ben gelecekle ilgili bilimsel bir fütüristim ve size beraber paylaşacağımız bir gelecek diliyorum" diyerek sözlerini bitirdi.

Futuristler Zirvesi Toplandi 07

Herkesin merakla beklediği ana konuşmacı Jacque Fresco (The Venus Project Kurcusu) konuşmasına kendi ülkesi Amerika'nın, Amerika'nın asıl sahipleri olan yerlilere yaptığı hırsızlıktan duyduğu rahatsızlıktan bahsederek başlayıp konuyu gelecekte dünya tek olacak sözleriyle bağladı. Savaşların aslında birer ekonomi teknesi olduğundan ve dürüst olmayan bir iş, bir ticaret olduğundan bahsetti. Politikacıların aslında nereye gideceğini bilmediğinden ve işin ucunda para olduğu sürece bir çok şeye hayır diyemeyeceklerinden söz ederek "suçlu" kelimesinin eski tanımının 'sizin izniniz olmadan sizden bir şey alan kişi' olduğunu ama bu tanımın artık değişip yerini 'yakalanan kişi' tanımının aldığını söyleyerek salondaki bir çok kişinin yüzünde gülümsemelere sebep oldu.

Bir fütürist olarak eğitimin de önemine değinerek çocuklara ne anlatılırsa, büyüdüklerinde de beklentimizin ondan öteye gidemeyeceğini "Onlara masal anlatırsanız, ilerde büyüdüğünde kafasında neler olur?" sözleriyle örneklendirdi.

Futuristler Zirvesi Toplandi 08

Fütüristin şimdi yapılması gerekenler ve gelecekte olmasını istediği şeylerse bilimsel araştırmalara dayanarak bütün kaynakların, hastalıkların veritabanlarının oluşturulması, yaşam tarzımızı dünyanın kapasitesine göre ayarlamamız, dünyanın taşıma kapasitesini insanlara öğretip yapabileceklerimizin bu kapasiteyle sınırlı olduğunun anlatılması gibi anlamlı dileklerdi. Cezaevleri, polisler ve askerler olduğu sürece kendimizi uygar olarak adlandıramayacağımızdan da bahseden Fresco, zekanın zamana bağlı bir değişken olduğunu ve aslında insanların duygu ve düşüncelerinin mutlak olmadığını da söyledi.

İstediği toplumun bilimsel metotlara dayanarak oluşturulmuş düzenli bir yer olduğunu belirten Fresco uluslararasılaşmış bir toplumda binlerce değil 4 tane elektrik süpürgesi olacak diye ekledi. Tüm şehirlerin yıkılıp tekrar kurulmasının aslında uzun dönemde daha ekonomik olacağını söyleyip birkaç tanesini torunlarımıza örnek bırakabiliriz diyerek insanları güldürdü. Yollarda "Kaygan zemin" yazısına gerek olmaması gerektiği çünkü zaten kaymayan, arabaların çarpışmayacağı yollar yapılacağı, insanların birbirlerinin sadakalarıyla yaşamasına gerek kalmayacağı, temiz havaların evlerin altından geçerek havalandırmayı sağlayacağı, askerlerin öldürmek yerine yaratıcı insanlar olarak yetiştirileceği diledigi gelecek haberlerindendi. Bu düşünceleri gerçeğe dökmek içinse bütün ulusları birleştiren ortak ihtiyaçlarla çalışmaya başlanması gerektiğini vurguladı.

Konferansına kurucusu olduğu Venus Project'in etkileyici kısa tanıtım videosuyla devam eden Fresco çevreyle kirliliğiyle ilgili mesajlar vererek konuşmasını bitirdi.

Futuristler Zirvesi Toplandi 09

Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Eyüce ise Fresco'yla fütürizm tanımlarını farklı olduğundan bahsetti. Uluslararası stil denemelerinin olduğunu (Hilton..) ama farklı iklim koşulları ve farklı dünya görüşleri oldukça, bir dünyayı tarihiyle ilişkilendirme yapılmadan baştan inşa etmenin uzun tartışmalara açık olan bir konu olduğunu söyledi. Fakat konuyla ilgili dünyadaki başka bir takım gelişmeler, universe.daylife.com, Secondlife ve Facebook.com gibi bütün insanların ortak bir şeyler paylaşabildiği sayfaların hızla popülerleşmesi Fresco'yla Sayın Eyüce'nin düşündükleri gelecek sürelerinin farklı olduğunu gösteriyor gibi.

Tekmile Semra Şahin
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter