Tasarım Gazetesi
Ambalaj 2008 14 İstanbul Ambalaj Endüstrisi Fuarı

Ambalaj 2008: 14. İstanbul Ambalaj Endüstrisi Fuarı

Ekim 21, 2008
TÜYAP ve Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin 1994 yılında başlattığı "Ambalaj Fuarı", 14 yıldır reel sektörü buluşturuyor. Ambalaj; otomotivden, tekstile, gıdadan, inşaat malzemesine kadar tüm üretimin görünen yüzünü oluşturuyor.

Büyüyen Türk ekonomisinin en önemli göstergelerinden biri de ambalaj sektörünün bu süreçteki hızlı gelişimi. 1994 yılında bin metrekarelik alan üzerinde 30 firmanın katılımı ile gerçekleşen Ambalaj Fuarı, bugün 25 bin metrekarelik alanda 500 firmanın, 1.300 markasıyla katıldığı ve Avrupa'da her yıl düzenlenen en büyük ambalaj fuarı olma özelliğini taşıyor. İlk yapıldığı yıl olan 1994'den bu yana yaklaşık 20 kat büyüme gösteren Ambalaj Endüstrisi Fuarı'na bu yıl 40 bine yakın ziyaretçi bekleniyor.

Ambalaj Tüketici İlişkisi
Ürünün satışında ambalaj son derece önemli bir faktör. Ürünün yapısına uygun seçilen renklerle, uyumlu biçimde tasarlanmış, çekici ve güzel görünümlü bir ambalaj, tüketiciyi de olumlu yönde etkiliyor. İyi tasarlanmış bir ambalaj, ürünün imajını oluştururken, tüketiciyi ürünle ilk tanıştıran ambalaj oluyor. Ambalaj, tüketici ile markaların daha duygusal iletişim kurmasını sağlıyor.

Bugün, Türk ambalaj sektörü sahip olduğu yeni teknolojinin avantajlarını kullanıyor. İhracatın lokomotif sektörlerinin başında yer alan ambalaj sektörü, büyüyen pazarı ile dikkat çekiyor. Giderek ufkunu daha da genişleten sektör, son yıllarda gelişme eğilimi gösteren sanayi dallarında üretilen çeşitli tarım ve gıda ürünlerinin yanı sıra, diğer gıda dışı ürünlerin amaca yönelik pazarlanmasında çok önemli bir yer tutuyor.

Bugün sektörde ambalaj konusu ile uğraşan 5 bin firma bulunuyor. Sektörde faaliyet gösteren 56 ambalaj üreticisi, İSO'nun anketine göre iş hacmi bakımından Türkiye'nin en büyük 1000 şirketi arasında yer alıyor.

6 milyar dolarlık cirosal büyüklüğe sahip olan ambalaj sektörü, ihracatı yüksek sektörler arasında yer alıyor. 138 ülkeye ihracat yapan ve yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat geliri sağlayan ambalaj sektörü, ihracatının büyük bir bölümünü Almanya, İngiltere ve Fransa'ya yapıyor.

Gelişmişliğin Göstergesi
Ambalaj sanayisinin hacmi ve kişi başına düşen ambalaj tüketimi bir ülke için gelişmişlik seviyesi göstergesi olarak görülüyor. Ambalajlı ürün sayısını artışı o ülkedeki sınai üretimde niteliksel ve niceliksel bir artışın da göstergesi olarak kabul ediliyor. Doğu Avrupa ülkelerinde kişi başına düşen ambalaj tüketimi 130 dolarken Türkiye'de ise bu rakam 85 dolar seviyelerinde. Bu da sektörün büyüme süreci içinde epey yol kat ettiğini gösteriyor.

Yeni Tasarımlar Görücüye Çıkacak
TÜYAP ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) işbirliğinin yanı sıra, Fleksıbıl Ambalaj Sanayicileri Derneği, Kağıt Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği, Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği, Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği, Teneke Ambalaj Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Ambalaj Makinecileri Derneği ve Etiket Sanayicileri Derneği'nin desteği ile düzenlenen 14. İstanbul Ambalaj Endüstrisi Fuarı, 23 - 26 Ekim 2008 tarihleri arasında TÜYAP'ta gerçekleştirilecek.

Küresel Fuar Endüstrisi Birliği (UFI) onaylı Ambalaj Endüstrisi Fuarı'nda ambalaj sektörüne ait son teknolojiler ve yeni tasarımlar görücüye çıkacak.

Ambalaj Endüstrisi Fuarı, tasarım eğitimi alan Türk öğrencilerin ambalaj tasarımı alanında proje geliştirmesinin teşvik edilmesi, tasarımcılar ve tasarımcı adaylarının ambalaj sektörüne olan ilgisinin artırılması amacıyla düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması'nın ödül törenine de ev sahipliği yapacak. TÜYAP'ın işbirliği ile bu yıl dördüncüsü düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması'nda dereceye giren eserler fuar süresince TÜYAP'ta sergilenecek.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter