Tasarım Gazetesi
İtalya Türkiye Arasında Tasarım Alanında Dostluk Maçı

İtalya Türkiye Arasında Tasarım Alanında Dostluk Maçı

Ekim 21, 2008
Italyan Tasarimi Gol Fabrikasi

Yıllara dayanan sağlam bir ticaret ve ekonomi ortaklığı kurmuş olan İtalya ve Türkiye arasındaki ilk tasarım maçı, 4 Kasım'deki "İtalyan tasarımı: GOL Fabrikası" Semineri. İkinci maç ise 4-10 Kasım arasındaki GOL! Çağdaş İtalyan Tasarım Geçidi Sergisi ile devam edecek. Maçlar, İtalyan Başkonsolosluğu Ticari İlişkileri Geliştirme bölümü olan İtalyan Ticaret Merkezi, Federlegno-Arredo (İtalyan Ahşap, Mobilya ve Aksesuar üreticileri Federasyonu) ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği ile düzenleniyor.

İtalya ve Türkiye'nin verimli ticari ve endüstriyel işbirliğinin her iki ülke ekonomisi için önemli bir yer tuttuğuna ve bu birlikteliğin gelecekte daha da güçleneceğine inandığını söyleyen Italyan Ticaret Merkezi Müdürü Dr Roberto Luongo, etkinliklerle ilgili olarak, "Türkiye, zengin kültürel varlığı sayesinde, tasarım alanında da İtalya'nın know-how ve tecrübelerini paylaşabileceği mükemmel bir partner. Türkiye, İtalya'nın tasarım alanında "maç" yapmak istediği bir ülke," dedi.

Gol! Bir Çağdaş İtalyan Tasarım Geçidi Sergisi
04-10 Kasım 2008 arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi - Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde Çağdaş İtalyan Tasarım Geçidi izlenebilecek. Ünlü tasarımcı Denis Santachiara ve Laura Lazzaroni'nin küratörlüğünü gerçekleştirdiği sergide isminden başlayarak, kurumsal kimliğine kadar tüm özellikleriyle İtalyan tasarımı ile futbol sistemleri arasında bir ilişki kurmaya çalışıyor. Sergi'nin adı GOL. Logosu ise İtalya'nın en ünlü spor gazetesi "Gazzetta dello Sport" gibi pembe. İtalyan projesi, futbol takımının uluslararası arenada kazanan bir takım, bir şampiyon olma geleneğine dayanıyor. Çok uzun bir zamandır takımın oyun sistemi güçlü ve görülmedik bir tarzda evrim geçirdi ve gollerinin niteliği ve niceliği açısından zirveye ulaştı. Metaforlar bir yana, Gol diye kastedilen tabi kaleye ulaşan ürünler.

"İtalyan Tasarımı: Gol Fabrikası" Semineri
Sergi'nin ilk günü, 4 Kasım 2008 Salı sabahı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Oditoryumu'nda düzenlenecek "İtalyan Tasarımı: Gol Fabrikası" Semineri'nde İtalyan ve Türk tasarımlarının geçmişinden yola çıkarak en son yeniliklere kadar bilgiler aktarılacak.

Seminer açılış konuşmalarının hemen ardından Türk endüstriyel tasarım öncüsü Önder Küçükerman ile İtalyan mimar ve gazeteci Laura Lazzaroni, kendi ülkelerinin tasarım geçmişinden en yeni trendlere kadar kısa birer sunum gerçekleştirecekler.

Bir dostluk maçı niteliğindeki bu seminerde bir kalede Denis Santachiara ve Giulio Iacchetti, diğer kalede Koleksiyon Mobilya'dan Faruk Malhan ve Nurus Mobilya'dan Renan Gökyay olmak üzere dört büyük tasarımcı var. Hakem ise ekonomist yazar Kenan Mortan. Tasarım duayenleri iki ülkenin tasarımda ortak noktalarını, farklılıklarını ve yaklaşımlarını karşılaştıracak.

Seminerin başlıca amacı iki ülke tarasım tecrübelerini karşılaştırıp özellikle İtalyan mobilya sektörünün kednini uluslararası platformlarda ne şekilde ispatladığını ve hızla gelişmekte olan Türk tasarımının altını çizmek. Bu bağlamda, kendisi de önemli bir sanayici olan Federlegno-Arredo Başkanı Rosario Messina'nın katılımı çok önemli. Bu vesile ile Türk tasarımcılarının üretici İtalyan firmalarının tasarım faaliyetlerine dahil olma imkanı sağlanabilecek.

İtalyan Markalı Mobilya ve Dekorasyon Mağazalarının Haritası
İtalyan Ahşap, Mobilya ve Aksesuar üreticileri Federasyonu Federlegno-Arredo İtalyan Ticaret Merkezi işbirliği ile Türkiye'de bir ilke imza atıyor. Türkiye'de mevcut tüm İtalyan markalı mobilya ve dekorasyon mağazalarının haritası bir rehber formatında artık tüm kullanıcı ve profesyonellere ışık tutacak. Seminer ve Sergi sırasında bu rehber ziyaretcilere dağıtılacak.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter