Tasarım Gazetesi
Orhan Irmak Tasarımdan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu için Yönlendirme Sistemi Tasarımı

Orhan Irmak Tasarım'dan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu için Yönlendirme Sistemi Tasarımı

Ekim 20, 2008
ODTU KKK Yonlendirme Sistemi 01ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, hem kampus içerisindeki araç ve yaya trafiğini doğru yönlendirebilmek, hem de kampus içinde ODTÜ kimliğini okunur kılmak için Orhan Irmak Tasarım ile çalıştı. 10 farklı yönlendirme ve bina isimliği unsurundan oluşan ve toplam 63 parçadan meydana gelen sistem, Eylül 2008'de tamamlanarak bütün kampuse yerleştirildi.

Orhan Irmak Tasarım ekibinin geniş kapsamlı bir yönlendirme projesi olarak ele aldığı çalışma, ilk olarak kampus içerisindeki ihtiyaçların tanımlanması ile başladı. Güneş panelli bina isimliklerinden park yeri tabelalarına, yaya haritalarından duyuru panolarına kadar bütün ihtiyaçlar etraflıca incelendi ve proje kapsamı netleştirildi.

ODTU KKK Yonlendirme Sistemi 02

Projenin bir diğer amacı da ODTÜ kimliğinin kampus genelinde hissedilebilmesini sağlamaktı. Bu anlamda hem bir yönlendirme sistemi hem de geniş ölçekli bir marka çalışması kurgusu ile hareket eden Orhan Irmak Tasarım ekibi, tasarım çözümünde bu iki gereksinimi de göz önünde bulundurdu.

ODTU KKK Yonlendirme Sistemi 03

Yaklaşık dört ay süren proje sonucunda 63 parçadan oluşan unsurlar, 2008-2009 öğretim yılı açılışı öncesinde kampusa yerleştirildi. Markalama (branding) ve yön bulma (way finding) gibi tasarımın iki önemli alanını bir arada ele alan proje, dünya çapında prestije sahip uluslararası Red Dot tasarım ödüllerinde, "En iyilerin en iyisi - Best of the best 2007" ödülü sahibi Orhan Irmak Tasarım ekibinin gerçekleştirdiği en geniş kapsamlı projeler arasında yer alıyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter