Tasarım Gazetesi
Orhan Irmak Tasarımdan Tekrar Kullanılmak Üzere Tasarlanan Ambalajlar

Orhan Irmak Tasarım'dan Tekrar Kullanılmak Üzere Tasarlanan Ambalajlar

Eylül 17, 2008
Orhan Irmak Tasarim Tekrar Kullanilmak Uzere Tasarlanan Ambalajlar 01

Orhan Irmak Tasarım, Koleksiyon Mobilya için ikincil kullanım sunan ambalajlar tasarladı. Faruk Malhan imzalı İstanbul ve Aheste bardak serileri için tasarlanan ambalajlar, bir çok fonksiyonel fayda ile beraber, tüketicilere ambalajları atmak yerine çok sık saklama kapları olarak degerlendirme imkanı sunuyor.

Orhan Irmak Tasarim Tekrar Kullanilmak Uzere Tasarlanan Ambalajlar 02

Tüketiciler Ambalajları Atmaya Kıyamayacaklar
Koleksiyon Mobilya'nın İstanbul çay bardakları ve Aheste rakı-su bardakları yeni ambalajları ile tüketicilerle bulusuyor. İstanbul ve Aheste serisi ambalajlarının en önemli özelliklerinden biri, içindeki bardaklar çıktıktan sonra saklama kapları olarak kullanılabiliyor olmaları. Orhan Irmak Tasarım ekibi Koleksiyon ile beraber çevreyi düsünen ve tüketicilerin ambalajları da ürün olarak kullanabilecegi bir tasarım olusturmak üzere yola çıktı. Çözüm olarak son derece sade tasarlanmıs bir iç kutu ile satısa yönelik bilgileri tasıyan bir dıs kılıf olusturdu. Her türlü teknik ve kültürel bilgi ambalajın dış kılıfına tasındı. İç kutu ise kullanmaktan keyif alacagı sekilde sade ve çok amaçlı bir saklama kabı olarak tasarlandı. Böylece içinden ürünler çıkartıldıktan sonra bile ambalaj, çöpe atılmak yerine farklı senaryolarda ikincil kullanım imkanı sunuyor.

Orhan Irmak Tasarim Tekrar Kullanilmak Uzere Tasarlanan Ambalajlar 03

Kendi favorisinin CD kabı olarak kullanmak oldugunu belirten Orhan Irmak, saklama kaplarının ev hanımlarının mutfaklarda çekmecelere doldurdugu paket lastigi, kurdele, bozuk para gibi objelere veya ofislerde kalem, raptiye, igne gibi dagınıklık yaratan objelere de çözüm olacagına inanıyor. Saklama kaplarında, içinde ne oldugunun yazılması için bırakılan alan, İstanbul ve Aheste bardaklarının genel tasarım çizgilerine gönderme yapıyor ve onların sundugu tasarım dilini ambalajın bir fonksiyonu olarak öne çıkartıyor.

Orhan Irmak Tasarim Tekrar Kullanilmak Uzere Tasarlanan Ambalajlar 04

Aynı Ambalajdan İkili, Dörtlü, Altılı Setler
Orhan Irmak Tasarım ekibi, her iki seride yer alan bardakların içine sıgabilecegi standart bir ölçü ile yola çıktı. Burada amaç, her iki seri için de tek bir ambalajın üretilmesi ve bu sekilde üretim maliyeti ve stok anlamında avantaj saglanması. Ayrıca tasarımın sundugu bir diger avantaj, çoklu ambalajları olusturabilmek için tek bir kutu ebadının kullanılıyor olusu. İçine iki adet çay bardagı ve tabagı veya iki set rakı ve su bardagı koyulabilen ambalaj tasarımları, yan yana iki kutu geldiginde dörtlü, üç kutu geldiginde ise altılı satıs ambalajlarına dönüsebiliyor. Böylece sadece dıs kılıfın degismesi ile farklı ebatta ambalajlar olusturulabiliyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter