Tasarım Gazetesi
Omletistanbuldan Santraldükkana Özel Tasarımlar

Omletistanbul'dan Santraldükkan'a Özel Tasarımlar

Eylül 7, 2008
Omletistanbul, santralistanbul'da yer alan santraldükkan'a özel ürünler tasarladı.

Yeni ürün tasarımları; müze koleksiyonunda bulunan eserlerden esinlenen ve İstanbul'un ilk elektrik santrali olan Silahtarağa Elektrik Santralı'nın önemini vurgulayan ürünlerden oluşuyor. Bu ürünlerin ilk kısmı santraldükkan' da satışa sunuldu.

Figurun Direnisi

Figürün Direnişi
Omletistanbul, santraldükkan için ressam Abidin Dino'nun çalışmalarına farklı bir yorum getirdi.

Bardak-altlıkları, Abidin Dino'nun "Eller" ve "Acaipler" adlı çalışmalarından seçilen iki tablosunun "yaşama dair objelere" dönüştürülmesi ile ortaya çıkarken; tasarımların teması, ana figürlerin baskın ve görünür olması üzerine kurulu.

Pop-up temasıyla tasarlanan bardak-altlıklarında; bir çerçeve ve bu çerçeve ile doluluk-boşluk ilşkisinde olan başka bir parçanın (açık yada kapalı olmak üzere) çift kullanımlı bir tasarım oluşturmasına dikkat edilmiş.

"Pop-up" bardak-altlıklarında Abidin Dino'nun figürleri bardağı tutan bir eleman olarak resimden ön plana çıkıyor. Böylece figür, bardak kullanımda iken de görünürlüğünü sürdürmekte... Bu tasarım bardak-altı olarak kullanılmasına rağmen ironik bir biçimde "bardağın altında kalmayı red eden figürün direnişi" olarak da karikatürize edilebilir.

Nostalji Onlugu

Nostalji Önlüğü
Omletistanbul'un santraldükkan için tasarladığı mutfak önlüğü, santralistanbul'un dönüşümünden önce "Silahtarağa Elektrik Santrali" olduğu dönemlerdeki planını taşıyor. Plan çizimi taşıdığı nostalji bakımından oldukça değerli bir anlama sahip olduğundan, sadece eski çizim daha görünür hale getirilmiş ve mutfak önlüğünün üzerine yalın bir biçimde yerleştirilmiş.

Kimi zaman müze ziyaretçilerinin bu mekana dair yanlarında götürmek isteyecekleri bir anı, kimi zamanda mekanın geçmişine ait espirili ve kullanışlı bir ürün olması bakımından her iki koşulda da anlamlı, şık ve yalın bir tasarım olma özelliğini koruyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter