Tasarım Gazetesi
Icon Eylül Sayısı Çıktı

Icon Eylül Sayısı Çıktı

Ağustos 29, 2008
Icon Eylul 2008Vahşi doğayı yücelten mimari müdahaleler yapmak mümkün mü? Norveç'in el değmemiş kıyıları, fiyordları ve dağlık vadiler boyunca yapılan macera dolu bir tur, bunun pekala mümkün olduğunu gösteriyor. Norveç'in büyük modernist mimarı Steve Fehn'in söylediği gibi, arazi üzerine bırakılan iz olarak özenle ele alındığında mimarlık, kolayca doğayla yarışmadan onu yüceltmekte kullanılabilir. Sarp kayalar, buzullar arasında Norveçli genç mimarların elinden çıkan manzara platformu, otel ve kamusal alan yapıları fotoğraflık bir olayın ötesine geçip başlı başına bir deneyim sunuyor. Vahşi Norveç'te genç mimarlar doğaya el atıyor. Zaten enfes bir görüntü nasıl iyileştirilebilir? Yeni mimarlık peşindeki gözüpek maceraperestler, sarp kayalar ve ağır buzullar arasında ya da dere kenarlarındaki ormanlık arazilerde turluyorlar. Todd Saunders, Tommie Wilhemsen imzalı Stegastein manzara platformu, Juvet Oteli ve kamusal alan yapıları büyüleyici.

Bu ay Icon'un diğer araştırma konusu ise moda, kimlik ve tasarım kavramları üzerine. Bir iletişim aracı olarak moda bizi bize ya da dünyaya nasıl anlatıyor? Kişisel başarıların ötesinde Türkiye'ye özgü tasarım kültüründen söz etmek mümkün mü? Dini, coğrafi ve kültürel kimliklerinden bağımsız olarak uluslararası bir dil oluşturuyor? Ümit Ünal, Hatice Gökçe, Bora Aksu, Banu Bora, Giray Sepin, Özgür Masur ve Zeynep Güntaş anlatıyor.

Dünyanın en büyük mikroçip imalatçısı Intel geleceği görmek istiyor: Nakit kullanmayan bir toplumun ödeme alışkanlıkları nelerdir ya da etkileşimli TV'lerimizi el hareketleriyle mi yönlendireceğiz? Oregon merkezli mikroçip devi için tasarlayan Doshi Levien, Bill Gaver ve Dunne & Raby anlatıyor.

Londra'daki mezuniyet sergileri vesilesiyle Icon bir araştırma yaptı: Gençler kariyer seçiminde endüstriyel üretimle mi yoksa sınırlı üretim ile ilgileniyor? Icon öğrenci işleri üzerinden de bir fikir edinmeye çalışıyor.

Güncel sanatı kitlelere yaklaştırabilen Burak Delier Taipei, Bienali'nden önce çok tartışılan AB çarşaflı kadınını, TersYön isimli şirketi ve Kontratak: Müdahale Ekibi'ni anlatıyor. mentalKLİNİK ise sessizce var olmayı sürdüren bir sanat laboratuvarı. Yasemin Baydar ve Birol Demir tasarım ve sanatla ilişki kurma biçimlerine dair geliştirdikleri projeleri "açıklıyor". Soyut olana bir düşkünlük, kavramsal olana bir ihtiyaç var ve şıklık olsun diye tasarım yapılmaz.

Galeri Kreo'nun sahibi ya da bir tasarım emprezaryosu Didier Krezentowski.. Dünyadaki en önemli çağdaş tasarım galerilerinden Kreo, tasarım pazarına hükmediyor. Krezentowski, Paris galeri mafyasının önde gelen adlarından biri ama kendini ayrı tutuyor: "Amacım tasarımı ileri bir düzeye getirmekti."

1940'lar Britanyası'nda tasarım ve öğrettikleri, Daniel Libeskind'ın San Fransisco'daki yeni Çağdaş Musevi Müzesi, Sirkeci Garı ve anımsattıkları, Google: Öncesi ve sonrası...
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter