Tasarım Gazetesi
World Architecture Community Dünya Mimarlık Topluluğu

World Architecture Community: Dünya Mimarlık Topluluğu

Ağustos 27, 2008
World Architecture Community tüm dünya mimarlarının ücretsiz kayıt olarak işlerini internet üzerinde paylaşabildikleri bir iletişim platformu. Türkiye bazlı bu girişim, geçtiğimiz hafta aldığı hitlerle dünyanın en büyük mimarlık sitelerini geride bıraktı. Portal, Ağa Han Ödülleri eski Genel Sekreteri, halen UIA komitelerinde ve birçok uluslarası etkinlikte yer alan Suha Özkan'ın öncülüğünde 200 onursal üye desteğiyle kuruldu. Tüm dünya mimarlarını internet üzerinde yeni bir adreste buluşturan WA, mimarlığın internetteki uluslararası yeni adresi olacak.

World Architecture Community (Dünya Mimarlık Topluluğu), çağdaş dünya mimarlığının en ilginç örneklerini yansıtan ve internette hızla büyümekte olan bir girişim. Dünyanın prestijli web siteleri ve mimarlik ödülleri arasında yer almaya aday olan bu girişim kapsamında, mimarlar projelerini yükleyerek tüm ziyaretçilerin oylarına sunuyorlar. Zaten WA'nın başarısı da "Rating Machine" adıyla duyurduğu bu oylama sisteminde yatıyor. Siz de, mimar olun olmayın, siteyi ziyaret eden herkes gibi, üye olmaksın bu sanal "makine" ile projelere oy verebiliyor, dünya çağdaş mimarlığının en iyi örneklerini seçenler arasına girebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken, worldarchitecture.org ana sayfasında görünen binalardan birine tıklamak ve önünüze çıkan projelere 1 ile 10 arasında puan vermeye başlamak. WA Community ödüllerine iki ayda Papua Yeni Gine'den İtalya'ya; Hindistan'dan Ukrayna'ya dünyanın dört bir yanından toplam 1100 proje gönderildi.

Mart 2008'de açılan worldarchitecture.org, 15-22 Ağustos haftasında, sayfa görüntülenmesinde (Hit) dünyanın en büyük mimarlık sitelerinin tümünü geride bıraktı. Karşılaştırma sonuçları, bu konuda otorite kabul edilen ALEXA sitesinin ekran görüntülerinde izlenebiliyor (page views'e tıklayarak güncel HIT bilgisine ulaşmak mümkün).

Dünya Mimarlık Topluluğu WA'nın onursal üyeleri arasında Hans Hollein, Mario Botta, and Fumihiko Maki gibi dünyaca ünlü mimarlar bulunmakta. Proje, tüm yerel çabalara uluslararası tanınma şansı sağlamayı amaçlıyor. WA Portal'ı çağdaş mimarlık konusunda, dünyanın en büyük rehberi ve bilgi paylaşım sitesi olma yolunda attığı dev adımlarla büyümekte. Sitede, dünyanın tüm ülkelerine göre arşivlenmiş binlerce mimarlık linki bulunuyor. Bu etkileşimli rehber, WA'ya üye olan kullanıcılar ve ülke editörlerince sürekli olarak güncellenmekte.

WA portal'ına üye olmak veya WA ödüllerine kaydolmak için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmiyor. WA, tüm ülkelerin mimarlarını, projelerinin dünya çapında tanınması ve tanıtılması için bu ödül programına katılmaya davet ediyor.

"Sıradan mimarların sıradışı başarılarını uluslararası ölçekte tanıtmak amacıyla başlattığımız bu ödül programının amacına ulaştığını düşünüyorum. Tüm bu farklı yaklaşımları ve zor koşullara karşın yayabildikleri yaratıcı enerjiyi görmek, mimarlığa olan inancımızı tazelemek için hepimize yeni bir fırsat sunuyor." - Suha Özkan, Başkan, WA Community.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter