Tasarım Gazetesi
Professional Lighting Design Türkiye Orta Doğuda Işık Kültürü

Professional Lighting Design Türkiye: Orta Doğu'da Işık Kültürü

Ağustos 18, 2008
Her sayı bir tema çerçevesinde ışığı masaya yatıran PLD Türkiye'nin Haziran - Temmuz sayısı zengin bir içerikle okurlarının karşısında.

Şu sıralar herhalde dünyanın en büyük inşaat alanları arasında Dubai kentini ve Orta Doğu'yu saymayacak kimse yoktur.

Söylentilere göre, dünyadaki tüm vinçlerin yüksek bir yüzdesi şu sıralar Dubai'da çalışıyor ve bu rakamın iki haneli olduğu belirtiliyor.

Gölgede 40 derece'lik bir çölün ortasında yer alan kayak pistinden başlayıp 700 metre ile dünyanın en yüksek kulesi ile Dubai ve Birleşik Arap Emirliklerinin sınırlı kumsallarını artırmak için yaratılan palmiyelerden oluşan adalara kadar sayısız proje.

Tüm bu projeler için mimarinin, inşaat ve ışık tekniğinin transferi belli bir ölçüye kadar mümkün ama kesinlikle transfer edilemeyen bir konu var ki, bu da aydınlatma tasarımı.

Hissedilen ışık kalitesi iklimsel ve doğal çerçeve koşullarına ve binlerce yıllık kültürel geçmişe bağlı.

Bazıları, ışık tekniği henüz çok ilerlemediği için veya iç mekânlarda karanlık aydınlıktan daha önemli olduğu için, Orta Doğu'nun ışık kültürü olmadığını düşünebilir.

Ancak bu tür bir değerlendirme, doğal çevre koşullarını ve geleneksel mimari için buradan çıkan sonuçları reddetmek veya dikkate almamak anlamına gelir.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter