Tasarım Gazetesi
Bir Tasarım Yarışmasını Tasarlamak Design Turkey Logo  Kurumsal Kimlik Tasarımı

Bir Tasarım Yarışmasını Tasarlamak: Design Turkey Logo & Kurumsal Kimlik Tasarımı

Ağustos 2, 2008
Design Turkey

Türkiye'nin en önemli tasarım projelerinden biri olarak hayata geçirilen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri'nin logo ve kurumsal kimlik tasarımı Orhan Irmak Tasarım tarafından hazırlandı.

Türkiye'nin tasarımla markalaşmasına ve ihracatının gelişimine katkı sağlayacağı düşünülen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri, bir Turquality etkinliği olarak Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) tarafından hayata geçirildi. Projenin isminin belirlenmesi, logosunun tasarımı ve kurumsal kimliğinin oluşturulmasında Orhan Irmak Tasarım ekibi görev aldı.

Orhan Irmak Tasarım ekibi ödül ismini belirlerken, üreticiler için ihracatta, markalaşmada, rekabette tasarımın altın değerinde bir anahtar olmasından yola çıktı. Bir evin anahtarı, bir arabanın anahtarı, bir şehrin anahtarı... Anahtarın birçok sembolik anlamı vardır ve genel olarak kazanım ve güç ile beraber anılır. Bu açıdan Design Turkey ismi, Türkiye ve tasarım ifadelerinin ön plana çıkarılması kadar, içindeki "Key - anahtar" ifadesi sayesinde, bahsi geçen sembolik anlamları da barındırmaktadır. Özellikle Türk markalarının yurt dışındaki pazarlarda iyi tasarım algısı ile beraber yer alabilmeleri için ödül ismi İngilizce olarak belirlendi.

Design Turkey logosunun farklı alanlardaki kullanımlarında, metinsel anlamı kadar güncel ve modern şekli ve anahtarı sembolize eden ikonu ile dikkat çekici bir forma sahip olması hedeflendi. Bununla beraber, asimetrik yapısı ile mevcut tasarım yarışmalarının logoları arasında rahatça ayırt edilebilmesi amaçlandı.

Dünya çapında prestije sahip uluslararası Red Dot tasarım ödüllerinde, ambalaj tasarımı alanında "En iyilerin en iyisi - Best of the best 2007" ödülü sahibi Orhan Irmak Tasarım, bugün birçok yerli ve uluslararası markaya tasarımın çeşitli alanlarında hizmet veriyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter