Tasarım Gazetesi
Gamze Güvenin Tasarladığı Yeni Rakı ve Tekirdağ Rakısı Şişeleri İki Ödül Daha Kazandı

Gamze Güven'in Tasarladığı Yeni Rakı ve Tekirdağ Rakısı Şişeleri İki Ödül Daha Kazandı

Temmuz 31, 2008
Tekirdag Rakisi Altin SeriTasarım Üssü'nün kurucusu ve yöneticisi endüstriyel tasarımcı Gamze Güven'in rakı şişesi tasarımları peş peşe ödüller kazanıyor. Üç yıl önce Yeni Rakı şişesi tasarımının ödül almasının ardından bu sene içecek kategorisinde Tekirdağ Rakısı Altın Seri şişe tasarımı 21. TSE Altın Ambalaj Ödülü kazandı. Tekirdağ Rakısı ve Tekirdağ Rakısı Altın Serinin şişe tasarımını Gamze Güven yaptı. Şişe üzeri grafikleri ise Tasarım Üssü ekibinden İpek Torun tasarladı.

Tasarım Üssü'nün Yeni Rakı şişesi tasarımı da, geçtiğimiz günlerde Fransa'nın endüstriyel tasarım örgütü APCI (Agence Pour la Promotion de la Creation Industrielle) tarafından verilen "Observeur Awards 2009" tasarım ödüllerinden birini kazandı. "Design Observeur Label" (Tasarımda Kalite Etiketi) Fransa'da pazarlanan, tasarlanan veya satılan ürünlerin başvuranlar arasında nitelikli bulunanlarına veriliyor. Observeur Ödülü alan tasarımlar, ambalajlarında ve reklamlarında Observeur kalite damgasını taşıma hakkına sahip oluyor.

Tekirdağ Rakı'sını üreten firma Mey İçki'nin aylar süren pazar ve tüketici araştırmalarına bizzat dinleyici olarak katılan Tasarım Üssü titiz ve detaylı bir çalışma yürüterek, şişe tasarımlarını, kutularını ve özel rakı bardağını son haline getirdi.

İşin tanımı "Tekirdağ Rakısı" için ürün sembolü haline gelecek, sosyo-ekonomik ve kültürel seviyesi yüksek kadın, erkek, genç, yaşlı herkese hitap edecek, diğer rakılardan ayrışacak, ürünün yumuşak içimli yaş üzüm rakısı olduğu bilgisini vurgulayacak, markanın konumlanacağı raflarda yüksek etki yaratacak, benzersiz, özgün bir yeni şişe tasarımı yapılması" idi.

Tekirdag Rakisi Altin Seri 02Marka konumlandırması söz konusu olduğunda, markanın geleneksel Türk rakı kültürünün çilingir sofralı mekanlarında yer almasının yanı sıra, gittikçe yaygınlaşan ve mezesiz rakı tüketiminin gerçekleştiği bar-gece kulübü gibi mekanlarda da aranması amaçlandı. Bu tip mekanların dinamikleri göz önüne alınarak tasarlanan yeni şişenin formu ve grafik tasarımıyla bu yeni satış noktalarında cin, votka viski, brandy gibi içkilere alternatif "kaliteli ve prestijli lüks içki" imajının yerleştirilmesi hedeflendi.

Şişenin üst bölümünde iki yanda yer alan eliptik girintiler markaya seçkin ve zarif bir kişilik kazandırırken, kullanıcıya kolay kavrama imkanını sağladı. Bu ergonomik tutuş şişenin elden kaymasını engellediği gibi yarattığı algı ile kullanıcının sahiplenme hissini de güçlendirdi. Şişenin boynu emniyetli kapakla uyumlu bir bütünsellik içinde tasarlandı. Şişe tasarımı ve etiketinin birlikteliğinde, ürünün yaş üzümden yapıldığı, dolayısıyla da yumuşak ve içim keyfi yüksek bir rakı olduğu ifade edildi. Tekirdağ Rakısı Altın Seri'de sablajlı gövdesi ve altın serigrafi baskılı grafiği ile ekstra kaliteli bir ambalaj yaratılmaya çalışıldı.

Sonuç olarak, şişe tasarımında bir yandan markanın efsaneleşmiş, köklü, kendinden emin, ayrıcalıklı, saygın, güvenilir, güçlü kişiliği yansıtılırken, diğer yandan yeniliklere açık, dinamik, karizmatik, kültürlü genç bir ruh oluşturulmaya çalışıldı. Gerek şişe tasarımı, gerekse logo ve etiket tasarımı ile, bütüncül bir ambalaj tasarımı anlayışıyla kült bir ürün olabilecek, kökü bu coğrafyadan asil bir "modern klasik" yaratmak amaçlandı.

Gamze GuvenGamze Güven ödül kazanan tasarım çalışmalarını şöyle açıklıyor:

"Hedeflenen tüketicinin özdeşleşebileceği, 'benim içkim' diyebileceği bir karakter yaratabilmek için bir yılı aşkın bir süreçte bir çok araştırma, analiz ve tasarım yaptık. Mey içki tarafından yaptırılan pazar dinamikleri ve trend araştırmalarının sonuçları bize eksiksiz aktarılırken, rakı kültürü ve kendi tasarımlarımız ile ilgili yirmi adet kalitatif 'focus group' toplantısına da bizzat katıldık ve yüzden fazla tüketici değerlendirmesi dinledik.

Rakı şişesi kategorisi ile özdeşleşen ve bir norm haline gelmesini hedeflediğim kapak ile bütünleşmiş içbükey uzun boyun, Tekirdağ Rakı'sı şişesinde zarif bir yaka detayı ile gövdeyle bütünleşti. Bu karizmatik ifadedeki uyumlu birlikteliği güçlendiren önemli bir unsur daha var: Kavrandığında elden kaymayı engelleyen, tutmayı kolaylaştıran ve görsel etkisinin yanı sıra sahiplenme duygusunu haptik olarak pekiştiren elips şekilli el oyukları.

Sofra adabını ve ritüelini bilen, soylu bir kişiyi çağrıştıran Tekirdağ Rakısı Altın Seri ambalaj tasarımında Tekirdağ Rakısı şişesine ekstra kaliteli ve lüks bir imaj kazandıracak yenilikçi bir boyut sunduk. Seri üretimde eliptik içbükey el tutma oyukları maskelenerek pencereli sablaj (kumlama) uygulaması yapıldı. Bu kısmi sablaj sayesinde meşe fıçıların kazandırdığı sarı renk rakının içbükey şeffaf pencerelerden görülmesi kullanıcıda içkinin rengini görebilmesini ve soru işareti oluşmaması amaçlandı.

Şeffaf el oyukları, kısmi sablaj gövde ve altın serigrafi özel dekorlu logo tasarımıyla oluşturulan bütünsellik ve yeni imajı sayesinde markanın prestijli, özenilen içki olması ve yüksek etki yaratmasını istedik. Bu sablaj şişe ve üzerindeki altın logo ve dekor Tekirdağ Rakısının hem ekstra yumuşak içimli, lezzetli bir özel rakı olduğunu, hem de özel günlerin hediyesi olma özelliğini daha güçlü bir şekilde ifade etti.

Tekirdağ Rakısı ve Altın Seri'sinde, batılı modernist bir ürün tasarımı dili ile doğu'nun kıvrak ve dinamik çizgiselliğini taşıyan bir grafik tasarım anlayışını uyumlandırarak içki şişesi kategorisine yenilikçi bir bakış getirmeye çalıştık.

Benzer bir 'zıtların birliği' anlayışı da şişenin üst kısmındaki yoğun hareketlilikle alt kısmındaki düz ve sade duruşun uyumunda gerçekleşti.

Tekirdağ Rakısının şişe tasarımıyla, daha önce de bize TSE Altın Ambalaj ödülünü kazandıran Yeni Rakı şişesi tasarımımızda olduğu gibi kısa zamanda eskimeyecek, 'zamansız' bir tasarım elde etmeye çalıştık. Mey içki pazara girdiğinden beri içki kategorisinde yaptığımız bu yoğun ve zevkli çalışmaların sonucunda bu iki prestijli markaya ard arda tasarım ödülleri kazandırmanın kıvancını yaşıyoruz."

Ulusal ve uluslararası çeşitli ödüllerin yanı sıra müşterileri için yaptığı 70 kadar tescilli tasarımda imzası olan Gamze Güven bu yıl tasarım sektöründe 20. yılını kutluyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter