Tasarım Gazetesi
Yeşim Yüksek 500 Wedding Ringsde İstanbuldan Bir Tasarımcı

Yeşim Yüksek: 500 Wedding Rings'de İstanbul'dan Bir Tasarımcı

Temmuz 30, 2008
500 Wedding RingsDünyanın her yerinden başarılı takı/mücevher sanatçılarının eserlerini seçici bir şekilde izleyen Lark Books yeni yayınında bu yıl Türkiye'den bir tasarımcıya yer verdi. Mücevher Tasarımcısı Yeşim Yüksek iki yapıtıyla "500 Wedding Rings" adlı özel seriye girmeye hak kazandı.

Amerika'nın prestijli yayınevlerinden olan Lark Books'un takı serilerinden biri olan ve evlilik yüzüklerini kapsayan kitabı Amerika'da ve dünyada bir çok kitapçıda, kütüphanede ve tasarım okulunda yerini aldı bile. Öyle ki şu anda Paris'te Modern Sanatlar Müzesi shop'unda bile kitaba rastlayabilirsiniz.

Deco Bride ve Gothic Bride

Mimari detaylardan ve geçmişteki bazı sanat akımlarından esinlendiğini açıklayan Yüksek'in iki yüzük tasarımı "Deco Bride" ve Gothic Bride" adlarını taşıyor. 18K altın ve okside gümüş kullanılarak hazırlanan tasarımlar el işçiliğiyle kendisi tarafından üretilmiş.

Yesim YuksekSon yirmi yıldır mücevher tasarımı çalışmalarını aralıksız sürdüren Yeşim Yüksek İstanbul'da yaşıyor, Teşvikiye'de Alef Mücevher Atölyesi'nin kurucusu olarak özgün koleksiyonlarıyla ve verdiği eğitimlerle mücevher kültürünü yaşatmayı sürdürüyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter