Tasarım Gazetesi
Türkiyenin İlk Takı Tasarımı Yüksek Lisans Programı Başlıyor

Türkiye'nin İlk Takı Tasarımı Yüksek Lisans Programı Başlıyor

Temmuz 25, 2008
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), altın takı üreticisi Favori'nin desteğiyle Türkiye'nin ilk Takı ve Aksesuar Tasarımı Yüksek Lisans programını başlatıyor. "İTÜ Endüstri Ürünü Takı ve Aksesuar Tasarımı II. Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı" için başvurular 29 Ağustos 2008 tarihinde sona eriyor.

Her biri 11 hafta ders ve 1 hafta dönem sonu sınavı olmak üzere 12 haftadan oluşan Endüstri Ürünü Takı ve Aksesuar Tasarımı Tezsiz Yüksek Lisans (2. Öğretim) Programı, yaklaşık 9 ayda tamamlanacak.

Tezsiz ikinci öğretim yüksek lisans programı olarak yürütülecek programda lisans düzeyinde eğitim almış öğrencilere minimal ürün ve altın takı tasarımı eğitimi verilecek. Türkiye'de yüksek lisans düzeyindeki ilk takı tasarımı eğitimi olacak program, ülkemizin takı zanaati geleneğiyle desteklenirken çağın ihtiyaçlarına cevap veren bir eğitim anlayışıyla, yenilikçi ve yaratıcı tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlıyor.

Endüstri ürünleri tasarımı ve endüstriyel takı tasarımı konularında lisans düzeyinde deneyime sahip olan İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nün eğitim kadrosundan güç alan programda, deneyimli takı tasarımcıları ile yurtdışından ve Favori'den misafir uzmanlar da ders verecekler. Ayrıca üniversitenin sahip olduğu atölye ve laboratuar olanakları uygulamalı dersler için kullanılacak.

Programın kontenjanı 15 kişi ile sınırlı olup dersler, İTÜ Mimarlık Fakültesi, Taşkışla Binası'nda; hafta içi günlerde 19.00 - 22.15 arasında, Cumartesi günleri ise 10.00 - 13.15 veya 14.00 - 17.15 arasında yapılacak.

2008-2009 Öğretim yılı için belirlenen bedel, üç öğretim döneminin başında, kredi başına ücretlendirme sistemine göre alınacak. Söz konusu yıl için kredi-saat ücreti 230 YTL. Her dönem için, açılan derslerin gerekli olan tümünü alan bir öğrenci, ilk iki dönem için 15'er ve üçüncü dönem için 6 kredi karşılığı ücret ödeyecek. Örnek durum için öğrenci 1. dönem 3.450, 2. dönem için 3.450 ve 3. dönem için de 1.380 YTL ödeyecek.

Online Başvuru
İTÜ Endüstri Ürünü Takı ve Aksesuar Tasarımı Yüksek Lisans Programı'nın ayrıntılarını ve başvuru koşullarını İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nün ve İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

http://www.tasarim.itu.edu.tr/endustri-uru...r-tasarimi.html
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter