Tasarım Gazetesi
Trenddesk Zeynep Arhon Dev Markaların İlham Perisi Oldu

Trenddesk: Zeynep Arhon Dev Markaların İlham Perisi Oldu

Temmuz 1, 2008
Zeynep Arhon

Rekabette fark yaratarak büyüyen ve yurt dışında 21'inci yüzyıla damgasını vuran en popüler mesleklerden biri de "Trend Danışmanlığı". Türkiye'nin ilk ve tek trend danışmanlığı şirketi Trenddesk, mesleklerinde öncü kişilerle sürekli bir araya gelerek trendleri belirliyor, analiz ediyor, şiketlere anlatıyor ve onların içindeki ilham perisini bulmaya, yaratıcı geni gıdıklamaya çalışıyor. Sürekli takip sayesinde ekonomi ve pazarlama dünyasındaki yenilikleri, başarı ve başarısızlık vakalarını, teknolojik gelişmeleri, sosyal kırılmaları ve evrimleşen tasarım anlayışını yakından takip ediyor.

Türkiye'de trend danışmanlığı denildiğinde öne çıkan ilk isim ise başarılı bir backgrounda sahip bir kadına ait. Zeynep Arhon 2006'da kurduğu Trenddesk adlı şirketiyle önce kendi ufkunu genişletmek, ardından tüketim hayatının nereye doğru gittiğini kavrayabilmek amacıyla Türkiye'de yeni bir iş alanı yarattı. Arhon'un çıkış noktasını ise ekonomi ve trendler belirledi. Zeynep Arhon, LASSA, ARÇELİK, VOLVO, SABANCI HOLDİNG, ÜLKER, HASBRO, SÜTAŞ gibi devlerle çalışıyor. Türkiye'nin köklü şirketlerine yeni iş fikirleri için ilham verirken, markaların alışılmışın dışına çıkıp hayata farklı gözlerle bakabilmeleri için Trenddesk Panelleri düzenliyor. Aralarında kuaför, mimar, tasarımcı, DJ, ressam ve reyon şefleri gibi tanınmış mesleklerden isimlerin de bulunduğu 18 kişiden oluşan ekibiyle odaklandığı konuları ünlü iş adamlarıyla paylaşıyor. 2050'li yıllarda iş dünyasının nasıl bir oluşumun içinde olacağını merak eden ünlü isimler Arhon'a ulaşıyor.

Uzay Hukuku Danışmanlığı ve siber öğretmenlik mesleklerinin gelişiminin akabinde insansız projelerde yükselecek
Bundan 50 yıl önce yemek stilistliği, yaşam koçluğu, trend danışmanlığı gibi pek çok meslekten bihaber olunduğunu belirten Arhon, bugün uzay hukuku danışmanlığı, siber öğretmenlik, gen bazlı gıda üretimi gibi 2050'li yıllara damgasını vuracak iş kollarından bahsediyor. Doktorluk, mimarlık, öğretmenlik, polislik gibi geleneksel mesleklerin yanına pek çok fütüristik iş kolunun ekleneceğini söylüyor. Arhon'a göre insansız projelerin yükseleceği de bir gerçek.

Deneyim milyarlar kazandıracak
2006 verilerine göre dünya genelindeki 9,5 milyon dolar milyonerinin yaratıcılık, keşif ruhu, tutku ve heyecana yatırım yapmayı tercih ettiğini vurgulayan Zeynep Arhon'a göre gelecekte 'Deneyim Tasarımcısı' ve 'Deneyim Direktörlüğü' gibi yepyeni meslekler doğacak. Vahşi doğa kampında unutulmaz bir tatil geçirmek için kampa, beş yıldızlı bir otel fiyatı ödemekten gocunmayan ya da günübirlik rock yıldızı olmak için ise 9 bin 500 dolar gözden çıkaran kişilerin gün geçtikçe artması, Arhon'un bu tezini kuvvetlendiriyor.

Yeşil endüstriden karbon ayakizi ticaretine... Fazla karbon salınımının satıldığı ekonomide, karbon ayakizi ticareti ve karbon ayakizi satıcıları oluşarak yeni bir ticaret türü ortaya çıkacak
Arhon'a göre mesleklere yön verecek olan bir diğer faktör ise iklim krizi... İklimle ilgili felaketlerin neden olduğu kayıp son 25 yılda yüzde 25 kat arttı. Küresel ısınmayla ilgili kayıp 10 yılda ikiye katlayarak yılda 150 milyar dolara ulaşabilir. Bu durum yeşil endüstrinin gelişmesi adına önemli bir rol oynuyor. Yeşil endüstrinin bugün İngiltere ve İskandinavya'da konuşulan 'karbon vergisini' yaygın bir uygulama haline getirdiğinde yepyeni bir iş alanı yaratmış olacağına dikkat çeken Zeynep Arhon, "Bireyin dünyaya bıraktığı 'karbon ayakizi' hesaplanacak ve vergilendirilecek. Devlet bürokrasisi 'karbon vergisi memurlarını' kadroya katmak için hakerete geçecek. Yaşam tarzını bir anda değiştirmeye zorlanan, vergi yükü altında ezilen vatandaş ise 'karbon vergisi danışmanlarından' destek alacak. Limiti aşan salınım için ceza ödenecek veya limitin altında kalan birinin salınım hakkı satın alınacak. Fazla karbon salınımının satıldığı ekonomide, karbon ayakizi ticareti ve karbon ayakizi satıcıları oluşarak yeni bir ticaret türü ortaya çıkacak.

Devrimsel tarım patlayacak
Uzmanlar gelecekte dünyayı ciddi bir gıda krizinin beklediğini söylüyor. Devrimsel tarıma yönelik dikey ve yer altı tarım projelerine hız verilmiş durumda. Zeynep Arhon bunları şöyle örnekliyor yeni ilhamlar veriyor: "Gordon Graff tarafından Kanada Toronto'da inşa edilmesi planlanan 58 katlı dikey tarım gökdeleni, yılda 23 milyon dolarlık gıda üreterek 35 bin kişiyi besleyecek. 'Pasona 02' ise Tokyo'da hayata geçen bir diğer proje... Yeraltında 1000 metrekarelik gizli bir banka kasası olarak inşa edilen Pasona 02'de altı oda bulunuyor. Burada hidroponiks yöntemiyle pirinçten çiçeğe 100 farklı ürün yetiştiriliyor. Devrimsel tarım geleceğe yön verecek."

Biyomimikri Uzmanlığı bir çok önemli mesleğe meydan okuyacak
Zeynep Arhon'a göre mimari biyomimikrinin en başarılı örneği Harare, Zimbabwe'de 1996'da tamamlanan Eastgate binası... Mimarisi Mick Pearce, mühendisliği Arup tarafından gerçekleştirilen binada, bir karınca yuvasından esinlenerek yapılan doğal havalandırma sistemi kullanılıyor. Bu sistem sayesinde bina sakinleri 5 yılda 3,5 milyon dolarlık enerji tasarrufu sağladı.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter