Tasarım Gazetesi
Sınırlar Yörüngeler 04

Sınırlar Yörüngeler 04

Haziran 26, 2008
Sinirlar Yorungeler 04 01

Siemens Sanat'ın Türkiye'de çağdaş sanatın genç yeteneklerini keşfetmek amacıyla geçtiğimiz yıl başlattığı ve bu yıl ikincisini düzenlediği "Sınırlar Yörüngeler" yarışmasında başarılı görülen genç sanatçılara ait yapıtların ikinci bölümü "Sınırlar Yörüngeler 04" sergisinde sanatseverlerle buluşuyor.

Sergide, Seçil Alkış, Güler Aşık, Sena Başöz, Kerem Ozan Bayraktar, Çınar Eslek, Cemile Kaptan, Sema Kayaönü, Selin Kocagöncü, Elif Öner, Ayşe Topçuoğulları isimli genç yeteneklerin çalışmalarına yer veriliyor.

Alan gözetmeksizin tüm lisans ve lisansüstü öğrencilerine açık olan yarışmanın sonucunda düzenlenen Sınırlar Yörüngeler 04 sergisinde yer alan çalışmalar çoğunlukla resim, yerleştirme ve videolardan oluşturuyor.

Sinirlar Yorungeler 04 02

Siemens Sanat'ın küratörlerinden Mürteza Fidan, özellikle 90'ların ikinci yarısından sonra her küresel ekonominin kendi varlığını karşılayacak kültür politikaları geliştirmesinin sergi konseptinin çıkış noktası olduğunu belirtiyor. Bunun yeni bir paradigma olduğunu söyleyen Mürteza Fidan, "Her paradigma bir merkezin dağılmasına ve yeni merkezlerin oluşmasına yol açar. Her yeni merkez birçok çelişkiyi ve çatışmayı kendi bünyesinde barındırır. Yeniden yapılanmak için yıkıma da hazır olunmalıdır" diyor.

Türkiye'nin, küreselliğin hem ekonomik hem de kültürel lojistiğinin en önemli ağırlık merkezlerinden biri olduğunu belirten Mürteza Fidan, modernliğin toplumsal gerçekliğinin karşılığının olmadığı ülkemizde, bu kavramın kültürel kaidelerinin çökmesiyle oluşan çoğul temsillerin yarattığı homojenlikteki yırtılmalarla karşı karşıya bulunulduğunu söylüyor.

Mürteza Fidan, "Diğer yandan teknolojideki baş döndürücü gelişmelerin yaşam tanımı olarak yansıdığı gündelik hayat, insan ilişkilerinin doğrudan yaşanmadığı ama yerlerini heyecan verici temsillere bırakarak uzaklaştığı bir başka toplumsal yırtılma olarak karşımıza çıktmakta" diyor.

Sınırlar Yörüngeler 04, 25 Haziran - 31 Temmuz tarihleri arasında haftanın her günü 10:00-19:00 saatleri arasında Siemens Sanat'ta ziyaret edilebilir.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter