Tasarım Gazetesi
Müşteriden Bağımsız Tasarım Hareketine Ödül

Müşteriden Bağımsız Tasarım Hareketine Ödül

Haziran 24, 2008
Letter01 01

Türkiyenin ilk serbest tasarım kitabı Letter01 "Sappi Europan Printers of the Year" yarışmasında, katalog dalında Altın ödül aldı.

Sappi'nin gerçekleştirdiği bu etkinlik, basılı işler konusunda önemli bir yarışma. Özellikle içeriğe yönelik malzeme ve teknoloji kullanımı, değerlendirmeye alınan kriterlerin başını çekiyor. Aynı zamanda en önemli kriter, tasarımdan baskıya kadar tüm aşamaların en iyi biçimde gerçekleştirilmiş olması.

Letter01 02

Matbaa ile ikili toplantılar sonucunda üretilen Letter, Dünya çapında örnekleri az görülen, müşteri işlerinin yer almadığı "serbest tasarım kitabı" olgusunun Türkiye'deki ilk örneği.

Genel yayın tasarımını, tasarımcı Mehmet Gözetlik'in gerçekleştirdiği, 7 tasarımcının bağımsız işlerinin yer aldığı kitap, Zebra'nın desteği ve A4 matbaasının baskı sponsorluğunda gerçekleştirildi.

Letter01 03

1 yıllık üretim sürecinde oluşturulan kitapta yer alan tasarımcılar, Ali Ağustoslu, Mehmet Gözetlik, Ali Gürevin, Kemal Hayıt, Tolga Karabulut, Pınar Paçacıoğlu, Damla Saraç.

Kitabin ismi, bir kağıt standartı olan "letter"dan yani kendi sayfa boyutundan geliyor. Ve bir seri olduğunu vurgulamak için "01" isminin yanında yer alıyor. Toplumsal tasarım sorumluluğu ile üretilen Letter, bu serinin ilk kitabı ve tasarımcılar ikinci kitabın planlamalarını sürdürüyorlar.

Kitabı edinmek isteyenler, http://arsiv.com adresinden bilgi alabilirler.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter