Tasarım Gazetesi
İTÜ Dünya Endüstriyel Tasarım Gününü Kutluyor

İTÜ Dünya Endüstriyel Tasarım Gününü Kutluyor

Haziran 23, 2008
International Council of the Societies of Industrial Design (ICSID) iniyasifiyle dünya genelinde ilk kez bu yıl kutlanacak olan "Dünya Endüstriyel Tasarım Günü" (World Industrial Design Day - WIDD) Türkiye'de İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından 29 Haziran 2008 pazar günü Nokia ve Icon sponsorlugunda bir etkinlik ile kutlanacak.

Endüstri Ürünleri Tasarımı, ürünlerin işlevsel ve biçimsel olarak tanımlanmasına yönelik endüstriyel bir disiplin ve stratejik bir rekabet unsuru olduğu kadar, aynı zamanda çağımız toplumunun maddi kültürüne katkıda bulunan yaratıcı bir meslektir. International Council of the Societies of Industrial Design (ICSID) iniyasifiyle dünya genelinde ilk kez bu yıl kutlanacak olan "Dünya Endüstriyel Tasarım Günü" (World Industrial Design Day - WIDD) Türkiye'de, 2001 yılından bu yana ICSID üyesi olan ve Türkiye'deki ilk ICSID etkinliğine 2002'de ev sahipliği yapan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nün iki etkinligiyle kutlanıyor.

Dünya Endüstriyel Tasarım Günü endüstriyel tasarımcıların ve tasarımın toplumdaki rolünü, mesleğin toplumsal faydasını ve yaşam kalitemiz üzerindeki etkisinin anlaşılması ve tanınmasını sağlamak amacıyla ICSID'ın geçen yıl aldığı karar ile tüm üye kurumların katkısıyla dünya çapında kutlanmaktadır. 29 Haziran 1956, geçtiğimiz yıl 50. yaşını kutlayan ICSID'ın Paris'te kurulduğu tarihtir.

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü "Dünya Endüstriyel Tasarım Günü" kapsamında 29 Haziran 2008 pazar günü 15.00-17.00 arasında, bölümün kuruluşunun 15. yılı nedeniyle lisans ve lisansüstü programları mezunlarıyla bir buluşma düzenliyor. Icon tasarim dergisinin desteğiyle düzenlenen bu toplantıda İTÜ mezunları bölüm mensupları ve dönem arkadaşlarıyla biraraya gelecek. 15.00 da 127 nolu salonda başlayacak olan toplantı 17.00'a dek 127 fuaye ve Taşkışla ortabahçede devam edecek.

Günün ikinci ve asıl etkinliği ise endüstriyel tasarımla ilgilenen herkese açık. İTÜ Endüstri Ürünleri Bölümü'nün gelenekselleşen "ITU Internatinal Design Lectures" konferans dizisi kapsamında düzenlenen etkinlikle, Nokia Grup Tasarım Direktörü Dr. Eero Miettinen "The Future of Industrial Design " başlıklı bir sunum yapacak. Hafta boyunca İTÜ'deki yaz okulu kapsamında workshoplar düzenleyen Eero Miettinen in 17.00 da başlayacak sunumunun ardından Dünya Endüstriyel Tasarım Günü etkinlikleri Taşkışla orta bahçede 18.00 başlayacak koktely ile sona erecek.

İTÜ'deki "Dünya Endüstriyel Tasarım Günü" etkinlikleri Nokia'nın sponsorlugu, İcon tasarım dergisinin desteği ve Finlandiya Büyükelçiliği'nin himayesiyle gerçekleştiriliyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter