Tasarım Gazetesi
Absolute Black Endüstriyel Tasarımlar İçin Polimer Matrisi

Absolute Black: Endüstriyel Tasarımlar İçin Polimer Matrisi

Haziran 15, 2008
Grado Zero Espace tarafından nanopartiküllerin farklı matrislere entegrasyonu ile özgün estetik etkiler karakterize edilerek geliştirilen yeni prototipler serisini üreten araştırmalara minnettarız.

Bu çalışmalar "Absolute Black" modeline hayat verdi.

Farklı yoğunluklardaki karbon nanotüpleri (CNT) ve diğer mikro ölçekli dolgu malzemeleri dahil olmak üzere pek çok polimer malzemenin, görünür ışık spektrumunu gayet iyi absorbe edebilmesine olanak tanıdı.

İnsan gözü, elektromanyetik spektrumun ancak küçük bir bölümünü algılamaya uygundur.

Günışığının beyaz olmasının nedeni, tüm frekansların eşit dağılımı ile yansıtılmasından kaynaklanır; siyah bir yüzey ise bu dalgaların tümünü yutarak hiç birini yansıtmıyor demektir.

Mükemmel homojenlik ve kalıcılık garantisi için uygun teknikler kullanılarak polimerik matrisin içine doğru oranda siyah pigment aktarılmasıyla ulaşılan sonuçlar, tüm görünür dalgaların tamamen yutulmasıyla harikulade bir estetik etkiyi ortaya çıkardı.

Bununla beraber, hacimsel çözülme özelliği, sonuç ürünün üzerinde çalışılabilirliği ile sonradan-aşınma karşısında bile dayanıklılık kazandırarak aynı zamanda uygulama tercihine göre parlaklık ve matlık özelliklerinin seçilmesine olanak sağlamış oldu.

"Absolute Black" tamamen siyah ve içte ve dışta, aşınma karşısında bile homojen siyah renginden asla ödün vermiyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter