Tasarım Gazetesi
Karanlıktan Aydınlığa Dört Cephe Demonstrasyonu

Karanlıktan Aydınlığa Dört Cephe Demonstrasyonu

Haziran 12, 2008
Karanliktan Aydinliga Dort Cephe Demonstrasyonu

Türkiye'yi "Mimari Aydınlatma Tasarımı"yla tanıştıran PLD Türkiye bir ilke daha imza atıyor. Aydınlatma tasarımının geldiği boyutlar üzerine bir panorama sunmayı amaçlayan PLD Türkiye, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü'yle birlikte Türkiye'de bir ilk olacak olan aydınlatma demonstrasyon çalışmasını gerçekleştirecek.

PLDA Uluslararası Geliştirme Direktörü Susanna Antico'nun tasarladığı, PLD Türkiye'den Emre Güneş ve Sevenlights'tan Mustafa Seven'in proje yönetimini gerçekleştirdiği "Karanlıktan Aydınlığa Dört Cephe" aydınlatma tasarımı demonstrasyonu çerçevesinde çeşitli cephelerde dört farklı aydınlatma tekniği kullanılacak ve farklı aydınlatma tekniklerinin yarattığı etkiler üzerine katılımcılarla etkileşimli bir çalışma yapılacak. Çalışma içinde "Kültür ve Tarihin Kesiştiği Yerde Aydınlatma Tasarımı" seminer konusu düzleminde tarihi dokular üzerinde aydınlatma tasarımı kullanımının amaçları ve etkilerine değinilecek.

Demonstrasyon çalışmasının öncesinde gerçekleşecek seminer ise konusu ve katılımcılarıyla göz dolduruyor. Aydınlatma tasarımı ve değeri hakkında bilinç oluşturmanın amaçlandığı seminer aydınlatma tasarımının şehre ve yaşam kalitemize olumlu katkıları hakkında bilgilenmemizi sağlarken katılımcılara yeni bir vizyon sunuyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı'nın desteği, Cemdağ, General Electric, Kreon, Lanzini, Mitaş, Philips ve Schreder firmalarının sponsorluğu ile gerçekleşecek olan seminerin konusu ise Kültür ve Tarihin Kesiştiği Yerde Aydınlatma Tasarımı. 27 Haziran Cuma günü 19.30 - 22.30 saatleri arasında Santralistanbul'da gerçekleşecek olan seminerin açılış konuşmasını PLD Türkiye Dergisi Editörü Emre Güneş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürü Muhammet Garip yapacak. Programın devamında Sırbistan Belgrad Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden Yardımcı Doçent Lidija Djokic, Sutton Vane Associates (Londra) kurucusu ve aydınlatma tasarımcısı Mark Sutton Vane kendi uzmanlık alanları çerçevesinde aydınlatma tasarımı, kültür ve tarih ilişkisi üzerine konuşacaklar.

"Karanlıktan Aydınlığa Dört Cephe" aydınlatma tasarımı demonstrasyonuna katılım için www.pld-turkiye.com adresinde yer alan demonstrasyona katılım kayıt bölümüne kayıt yaptırmanız yeterli.

Katılım ücretsizdir!
Konferans boyunca Türkçe ve İngilizce olarak simültane çeviri yapılacaktır.


Program
19.30 - 19.45 "Açılış Konuşması"
Emre Güneş - PLD Türkiye Dergisi Editörü; PLDA Türkiye Temsilcisi
Muhammet Garip - İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürü

19.45- 20.30 "Tarihi ve kültürel değeri olan yaşam alanlarında mimari aydınlatma."
Lidija Djokic - Yard. Doç. Dr. Belgrad Üniversitesi (Sırbistan), Mimarlık Fakültesi

20.30 - 21.15 "Aydınlatma tasarımının kültürel-tarihi projelere katkısı."
Mark Sutton Vane - Aydınlatma Tasarımcısı (İngiltere), Sutton Vane Associates (Londra) Kurucusu

21.15 - 21.30 Kahve molası

21.30 - 22.30 "Karanlıktan Aydınlığa Dört Cephe Aydınlatma Tasarımı Demonstrasyonu*"
*Demonstrasyon çerçevesinde farklı aydınlatma tekniklerinin tarihi bir yapı üzerindeki sonuçları uygulamalı olarak aktarılacaktır.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter