Tasarım Gazetesi
Adell Suya Verdiğiniz Değer

Adell: Suya Verdiğiniz Değer

Haziran 12, 2008
Adell 01

Türkiye'nin önde gelen endüstriyel tasarımcılarından biri olan Hatice Armağan; yapı sektörünün yenilikçi markası Adell için tasarladığı armatür ve aksesuarlar, banyolarda vazgeçilmez olmaya kararlı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın verdiği "Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma Ödülü" ve TTKD'den Altın Marka ödülü alan Adell, sürdürülebilir rekabet ve gelişme için inovasyona önem verdiklerini gösteriyor.

Adell 02Yalın Tasarımı ile Seçkin Banyoların Tercihi
Su ve kar üzerinde giden kayak, tekne, jet motorları gibi hızlı araçların burun kısımları yukarı doğru eğimlidir. Su ile buluşan ön yüzeydeki bu hareket ve sudaki dalgalanmalar bu serinin ilham kaynağını oluşturmuş. Hız, teknoloji, tasarım ve duyusal öğelerin vurgulandığı koleksiyon Unicera 2008 fuarının gözde serilerinden biriydi.

Tek kumandalı olarak tasarlanan bu serinin en önemli özelliği 120º dönüş açısına sahip çıkış ucu. Suyun çıkış açısının farklı kullanımlara uygunluğu ve kolay temizlenebilen yüzey kalitesi ile Sedan serisi geniş bir ürün gamına sahip. Lavabo, banyo, duş ve mutfak bataryalarından oluşan seri, farklı ihtiyaçlara fonksiyonel çözümler sunuyor.

Adell 03

Özel ve Lüks Banyolar İçin
Özgün ve yenilikçi tasarımlarıyla ürün yelpazesini sürekli genişleten Adell, "ulaşılabilir lüks" konseptiyle tasarım ve kalitenin herkes için olduğunu savunuyor. Tasarımcı Hatice Armağan'ın Adell için tasarladığı çift kumandalı Flora serisi, 2008 yılından umut ve şans bekleyen herkes için. Dört yapraklı yonca bütün kültürlerde iyi şansın sembolü olarak kabul edilir. Yoncanın dört yaprağının da ayrı birer anlamı vardır. Birinci yaprak ümidi, ikincisi inancı, üçüncüsü aşkı, dördüncü yaprak ise şansı simgeler. Tabiatta çok nadir bulunan işte bu dördüncü yapraktır. Adell FLORA serisi ile banyo ve mutfaklarımızdan başlayarak bu şansı evimize getiriyor.

Yonca yaprağı stilize edilerek tasarlanan volanlar, ergonomik yapısıyla da kullanım kolaylığı sağlıyor. Geleneksel ve duygusal öğelerin vurgulandığı bu tasarım; yalın hatlarıyla, üretim kalitesiyle ve 90 derece salmastra ile fonksiyonellik getiren bu seri suyla buluştuğumuz mekanlar için ideal.

Hatice ArmaganHatice Armağan
2000 yılında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı'ndan mezun olan tasarımcı; eğitiminin son yılında Eczacıbaşı Artema ile çalışmaya başladı. 2004 yılına kadar banyo, mutfak armatür, aksesuar, ayna ve aydınlatma konusunda bir çok seriye imza atan tasarımcının ürünleri Türkiye başta olmak üzere Amerika, Almanya, İngiltere, İsveç, Avustralya, BDT ve Ortadoğu ülkeleri gibi bir çok ülkede satılmaya devam ediyor. 2003-2005 yılları arasında Bilgi Üniversitesi "Tasarım Kültürü ve Yönetimi" programını tamamlamış; 2004-2005 arası T-Design tasarım şirketinde elektronik, taşıt, mutfak objeleri, ambalaj gibi pek çok projede yer alarak; pek çok sektöre ürün tasarlama fırsatı bulmuştur. 2005-2006'da dDf firmasında Tasarım Direktörlüğü görevini yürüterek başta "İstanbul Design Week 2006" olmak üzere pek çok projenin tasarım direktörlüğünü yapmıştır.

2006 yılından itibaren Japon bir firma olan Plus One şirketi için ev, ofis, banyo ve mutfaklar için objeler tasarlamaya başlayan Hatice Armağan; Plus One'ın Tokyo, Shanghai, New York, Seul ve Istanbul ofislerinin tasarım, trend ve ürün danışmanlığına devam ediyor. Türkiye'den ise banyo firması Adell Armatür, Mas Büro ve Petra ile birlikte tasarım projelerine devam ediyor. Kurumsal bir firmada tasarım hayatına başlayan tasarımcı; kavramsal tasarım gücünü, üretim detaylarına yansıtarak designRain firmasıyla tasarım ve tasarım danışmanlığı yapıyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter