Tasarım Gazetesi
Anılarda Yalnızlar

Anılarda Yalnızlar

Mayıs 31, 2008
Anilarda YanlizlarNecati İnceoğlu, mimar, akademisyen Kemali Söylemezoğlu'nun başta olmak üzere 1930-1940 yılları arası akademik mimarlık hayatının başlıca aktörlerinin anılarından yola çıkarak kurguladığı kitabında dönemin mimarlık ortamımı akıcı bir dille okuyucuya aktarıyor.

Cumhuriyet Devrimleri'nin gerçekleşip, Üniversite reformu ile Darülfünun, İstanbul Üniversitesi'ne dönüştüğü, Güzel Sanatlar Akademisi'nde gelenekçi çizginin terk edilip, modern anlayışa geçildiği bu yıllar İTÜ Mimarlık Fakültesi'nin de temelinin atılmaya başlandığı yıllardı. Bu dönemde eğitim gören öğrenciler yenilikçi ve devrimci bir ortamda yetişti.

İnceoğlu, "Anılarda Yalnızlar"da, Türk akademik hayatının, o günlerini yaşamış olanların tanıklıklarına başvuruyor. Türk mimarlık eğitiminin öncül isimleri, anıları ve yaşam öyküleri ile döneme ayna tutuyor. Kitap, İnceoğlu'nun Kemali Söylemezoğlu, Sedad Hakkı Eldem, Emin Onat gibi Türk mimarlık eğitiminin öncü isimlerinden edindiği bilgilere dayandırılarak kurgulanmış. Türk mimarlık eğitiminin öncü isimleri anıları ve yaşam öyküleri ile döneme ayna tutuyorlar.

Necati İnceoğlu, 1937 yılında Denizli'de doğdu. İlk ve orta eğitimini Denizli'de, yüksek eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde tamamladı. 1965 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi'ne asistan olarak atandı ve 1975 yılında doçent, 1981 yılında profesör oldu. Ayrıca Mimarlık Bölümü Başkanlığı ve dekanlık görevlerini de gerçekleştirdi. Yazar'ın mimarlık öğretimiyle ilgili 5 kitabı ve bir de romanı bulunuyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter