Tasarım Gazetesi
Ölçek 11 Zefre

Ölçek 1/1: Zefre

Mayıs 30, 2008
Olcek 1 1 Zefre 001

Ölçek 1/1, geçtiğimiz yaz Kahramanmaraş'ta bir köy okuluna lojman inşa ederek gerçekleştirdiği ilk projenin (hiu) ardından bu yaz Giresun'da ikinci adımını atıyor. Yeni proje Espiye ilçesine bağlı Gülburnu köyündeki balıkçı barınaklarının yenilenmesi. Grubun Ekim ayından itibaren yaptığı toplantılar ve düzenlenen Karadeniz gezileri sonucunda ortaya çıkan projeye konu olan yer oldukça dikkat çekici. Çalışma, Karadeniz sahil yolunun yapılması nedeniyle yolun geçtiği güzergâhtaki irili ufaklı neredeyse bütün koyların doldurulduğu kıyı şeridinde yerel yönetimlerin ve köy halkının ısrarlı direnişleri sonucu korunan aynı zamanda tarihi bir liman olan Zefre koyunda gerçekleşecek. Sahil yolu burada bir viyadük ile devam ediyor ve yol tamamlandığında köyün ve dolayısı ile balıkçı barınaklarının şehirler arası yolla doğrudan ilişkisi kalmayacak. Bu durumun yarattığı gerek ticari gerekse sosyal olasılıklarla kararsız bir konumda olan koyda yapılacak proje ile rant kaygısına düşülmeden barınakların işlevinin ve koyun doğal halinin korunması ve kendisini bekleyen olasılıklara hazır hale gelmesi amaçlanıyor. Şubat ayının sonunda yapılan Giresun gezisinde Espiye Belediye Başkanı ve Gülburnu köyündeki balıkçılarla fikir alışverişinde bulunuldu ve proje için destek alındı.

Olcek 1 1 Zefre 002

Mimar Boğaçhan Dündaralp ve İTÜ Öğretim Görevlisi Saitali Köknar'ın danışmanlığında yürütülen projede öngörülen "oraya gitmeden" barınakların bugünkü durumunu inceleyerek eksiklikleri tespit etmek ve bu eksiklikleri giderecek çözüm önerilerini üretmek, uygulama aşamasına geçildiğinde de bu önerileri "orada", yaşayarak ve deneyerek bire bir hayata geçirmektir.

Olcek 1 1 Zefre 003

Katılıma açık olan projenin uygulama aşaması 16 Haziran - 22 Ağustos tarihleri arasında Giresun şehir merkezine 35 km uzaklıktaki Gülburnu köyünde gerçekleştirilecek. Katılmak ve projeyi takip etmek için:
olcek1e1.blogspot.com
olcek1e1 @ yahoo.com
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter