Tasarım Gazetesi
Tabula Rasa Grafik Tasarım Sergisi

Tabula Rasa: Grafik Tasarım Sergisi

Mayıs 29, 2008
Tabula Rasa Grafik Tasarim SergisiBahçeşehir Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı bölümü 2. sınıf öğrencilerinin Alan Lightman'ın Einstein'ın Rüyaları (Einstein's Dreams, 1994) kitabından esinlenen grafik hikaye anlatımları ve kendi dünyalarını dile getirdikleri piktogramları Schneidertempel Sanat Merkezi'nde sergileniyor.

Einstein'ın Görecelik Kuramı üzerinde çalışırken zaman üzerine gördüğü rüyaları konu alan kurmaca kitaptan esinlenerek zamanın farklı algısı üzerine giden grafik yorumlar resimli roman unsurlarını kullanıyorlar.

Birincil fonksiyonu pratik ve hızlı iletişim olan ve süreklilikleri ve yaygın kullanımlarıyla görsel kültürümüzün önemli bir parçası haline gelen piktogramlarda ise öğrenciler kendi hayatlarının detaylarını sadeleştirme, bütünlük ve parça bütün ilişkisini önemseyerek, geometrik ifade ile görselleştiriyor ancak bu küresel görsel dilin yanına kişisel yorumlarını koymaktan da geri durmuyorlar.

TABULA RASA grafik tasarım sergisi 5 Temmuza kadar hafta içi her gün 10.30 - 17.00 ve Pazar günü 12.00 - 16.00 saatleri arası Schneidertempel Sanat Merkezi'nde görülebilir. Merkez cumartesi günleri kapalıdır.

Sergi açılış - kokteyl: 5 Haziran Perşembe, saat 18:00 - 20.00
06 Haziran - 5 Temmuz
Schneidertempel Sanat Merkezi; Bankalar Cd. Felek Sk. No.1 Karaköy

Bahçeşehir Üniversitesi
İletişim Fakültesi
www.iletisim.bahcesehir.edu.tr

* Latincede boş levha anlamına gelen Tabula Rasa, epistemolojik teze göre insanların doğuştan hiçbir bilgiyle sahip olmadıklarını ve hayat içinde yaşadıkları tecrübeler ve dış dünyaya dair duyusal algılar ile bilgilerini oluşturup zihinlerini zamanla doldurdukları görüşünü ileri sürer.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter