Tasarım Gazetesi
BEYOND Trend Konferansı ile 2010 Yılını Şimdiden Yaşadık

BEYOND Trend Konferansı ile 2010 Yılını Şimdiden Yaşadık

Mayıs 5, 2008
BEYOND Trend Konferansi

Her yıl Milano, Miami, Londra ve Nice şehirlerinde düzenlenerek gelecek yıla ait trend analizlerinin paylaşıldığı trend konferanslarının yeni durağı İstanbul oldu.

More Business Solutions tarafından 30 Nisan Çarşamba günü, Esma Sultan Yalısı'nda düzenlenen BEYOND Trend Konferansı'nda farklı sektörlerden katılan konusunda lider konuşmacılar tarafından geleceğin nasıl şekilleneceği paylaşıldı.

Tüm gün süren ve farklı sektörlerden 250'ye yakın üst düzey yöneticinin katıldığı BEYOND Trend Konferansı'nın moderatörlüğünü Wallpaper Magazine, Financial Times, Departures, TIME Magazine, The Guardian gibi dünyaca ünlü pek çok yayında makaleleri yayınlanan Jeroen Bergmans üstlendi. 9.000'in üzerinde yayınlanmış makalesi bulunan Bergmans, Travelintelligence sitesinin Yazı İşleri Direktörü olarak görev yapıyor.

Konferans kapsamında dünyanın önde gelen trend analiz firması Carlin International Group CEO'su Edith Keller, Türkiye'de ilk kez konuşmacı olarak yöneticilere trend analizleri ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Keller, "Trend" kavramını, oluşumunu ve firmaların trend analizlerini kullanarak yatırım risklerini nasıl minimize edeceklerini açıkladı.

Konferansın merakla beklenen 2009 - 2010 trendleri sunumunu ise Carlin International Group'u Türkiye'de temsil eden Concordia Trend ve Tasarım Danışmanlığı Firması'nın Koordinatörü Alev Ozgan gerçekleştirdi.

2010 yılında sosyolojik açıdan en önemli hareketlerden birinin erkek ve kadın rollerinin kesişmesi olacağını belirten Ozgan, INTERSEXION adı verilen bu temada yeni bir cinsiyet harmanı ile karşı karşıya olacağımızın sinyallerini verdi. 2010'un diğer trend temaları ise; kişilerin kendilerini gösterme ve benzersiz olma arayışının artışını simgeleyen AUTOMANIA, gelişmekte olan ülkelerin köklü kültür miraslarının gelişen teknoloji ile harmanlanmasını açıklayan BECOMING, kalite kavramını geçmişin referansları ile tekrar göz önüne seren EXCELLENCE ve yeni etik yaşam tarzını belirlerken kişilerin şehir yaşamına daha az suçlayıcı bir tarzda yaklaşacağını vurgulayan COMPATIBILITY. 2010'un en çarpıcı yeniliklerinden biri ise yemek alışkanlıklarındaki değişim. Fast-food yerine slow-food kavramının yaygınlaşacağını içeren analizlerde insanların hızlı yaşam temposundan uzaklaşarak yaşamın tadını çıkartmaya başlayacağı gözlemleniyor.

BEYOND Trend Konferansi 02

AGB Nielsen Media Research TGI Türkiye Proje Yöneticisi Funda Kadıoğlu'nun "Zamanın Ayak İzleri" sunumu ise katılımcıları Türkiye'deki trendleri anlamak ve yorumlamak için zamanda iki yüz yıllık bir yolculuğa çıkardı. Türk insanının yaşam biçimlerini kuran unsurları ve değişimi vurgulayarak Türkiye'deki mevcut trendleri anlatan Kadıoğlu, 19. Yüzyıl Paris pasajlarından Kırım Savaşı'na, Cadde-i Kebir'den Sahra'ya, Esma Sultan Yalısı'ndan Opera Pasajı'na kadar geniş bir coğrafyada gezinerek katılımcılara dünyayı değiştirenlerin, trendleri tanımlayanların ve uygulayanların hikayesini sundu. Funda Kadıoğlu bir insanın sosyal pozisyonunun uygun bir yaşam tarzına uyarlanışını ifade edişi olarak açıkladığı Habitus'u anlatırken, Türk toplumunun Habitus'unu rakamsal değerlerle ifade etti.

Ayda 20 saat ve üzeri sürede evden internete bağlanmanın son 3 yıl içinde %16, son 6 yılda interneti sağlıkla ilgili bilgi almak için kullananların %7, haber okumak amacıyla kullananların oranının %6, iş aramak amacıyla kullananların %5 oranında artması gibi sayısal gerçekler BEYOND Trend Konferansı katılımcılarının ilgisini çeken konulardandı.

Konferansın ikinci bölümünde ise alanında öncü markalar geleceği yorumladı. Amerikalı oyuncu ve Hint Mint Başkanı Harley Cross, geçtiğimiz günlerde Amerika'da lansmanı yapılan yeni ürününü katılımcılarla tanıştırdı. Cross, insanların kullandıkları objelerin "ürün", kendileriyle bütünleştirdiklerinin ise "marka" olduğunu belirtti. Ürünlerini marka haline getirmek için geliştirdiği iş modelini aktaran Cross, tüketicilerin kendi tarzlarını yansıtan markalara yönelmesi ile tasarımın ve ambalajın hiç olmadığı kadar hayati bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Sunumunda Audi, Mont Blanc, Lexus, Chanel gibi markalar için yaptıkları özel tasarımları paylaşan Cross, konuşmasının sonunda dünyada lansmanı yeni yapılan fakat Türkiye'de henüz satışa sunulmayan Hint Mint'in "Petit" ürününün Pepper ve Citrus çeşitlerini BEYOND Trend Konferansı katılımcılarına denemeleri için sundu.

Trend analiz raporlarında sıkça yer alan markalardan adidas'ın Zone Middle Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Özmutlu ise "dünyanın öncü spor markası olmak" misyonu doğrultusunda adidas'ın pazarlama stratejisinin trend haritalarını baz alarak nasıl geliştirildiğini ve öncü marka haline geldiğini, adidas'ın geleceğe bakışını katılımcılarla paylaştı.

BEYOND Trend Konferansı'nın bir başka konuşmacısı ise dünyadaki tüm bilgileri organize ve ulaşılabilir kılmayı hedefleyen Google'ın EMEA Kurumsal Bölüm Başkanı Jesper Frederiksen oldu. Frederiksen, dünyanın en iyi bilinen markalarından biri olan Google'ın içinde yaratıcılık olan her durumu nasıl başarıya dönüştürdüğünü dinleyicilere aktardı. İnovasyonu 21. yüzyılın mühendisliği olarak gördüğünü dile getiren Frederiksen; "Yeni bir ürün geliştirirken başarısız olunuyorsa bunun altında yatan sebep %70-80 oranında müşterinin ihtiyacının iyi anlaşılamamasıdır" dedi. Henry Ford'un "Müşterime sadece ne istersin diye sorsam, daha hızlı giden atlar isterlerdi" deyişine yer veren Frederiksen, Google'da 9 adımda inovasyonu nasıl başardıklarını anlattı.

Konferansın son konuşmacısı olan Anastasia Goodstein neredeyse tüm şirketlerin en zorlu hedef kitlesi olan gençlere ulaşmanın yollarını açıkladı. Genç kitlelere yönelik pazarlama çalışmaları konusunda guru olarak kabul edilen Goodstein, firmalara geleneksel medya ile ulaşamadıkları gençlerin sanal dünyasının kapılarını açtı. Günümüz gençlerinin dijital hayatında teknolojinin rolünü anlamanın zorunluluk olduğunu belirten Anastasia Goodstein, sosyal network'lerden sanal dünyalara ve cep telefonlarına kadar farklı platformlarda gençlerin teknolojiyi nasıl kullandıklarını ve gençlerle onların dilinden iletişim kurmanın yollarını katılımcılarla paylaştı. Sosyal network'lerde mesajlaşmanın e-postanın yerini aldığını, okul arkadaş gruplarıyla burada da buluştuğunu söyleyen Goodstein, dijital dünya ile birbiriyle yüz yüze konuşmayan, internet ve cep telefonu üzerinden iletişim kurmayı tercih eden bir gençlik oluştuğunu anlattı. Gençlerin TV, radyo ve müziği nasıl kullandığını ve dijital medya ile nasıl birleştirdiğine konuşmasında yer veren Goodstein, global markaların gençlerin ve tween'lerin dijital dünyadaki bu trendi takip ederek gerçekleştirdiği uygulamalardan da örnekler verdi.

BEYOND Trend Konferansı farklı sektörlerdeki trend ve inovasyon bilgilerini katlımcılarına trendleri yaşatan bir ortamda yansıttı. Aloha Çiçek Tasarım firması Esma Sultan'da "sadelik" ve "doğal olanı koruma" temasını ortaya çıkaran özel bir düzenleme gerçekleştirdi. Koku duyusunun görsel etkiyi ve algıları tetiklemesinden yola çıkan Aloha firması fuaye bölümüne deniz ve sakız karışımı özel bir koku uyguladı. Sunumların yapıldığı salonda ise daha etkileyici ve uzun süre kalıcı olan, özellikle zihnin yorulmadan uzun süre zinde kalmasını sağlayan lemongrass kokusu kullanıldı.

Sunumları Esma Sultan'da Park Design'ın BEYOND için özel olarak hazırladığı rahatlatıcı mekan tasarımında dinleyen katılımcılar, Aziz Sarıyer'in "ghost", "puzzle" ve "solid series" tasarımlarıyla tanışma fırsatını buldular.

Butterfly, 2010 trendlerine uygun olarak BEYOND Trend Konferansı için özel olarak hazırladığı mühür ambalajlı çikolatalarını Yurt içi Kargo'nun VIP servisi ile BEYOND katılımcılarına gönderdi. Butterfly tarafından hazırlanan çikolataların içerisinde katılımcılara özel şifreler yer aldı. beyondistanbul.com sitesine giren BEYOND katılımcıları şifrelerini kullanarak BEYOND Trend konferansı sunumlarına erişim sağlayabilecekler.

BEYOND Trend Konferansı ikincisinde de global ve lokal trendleri, markaların pazarlama, inovasyon, yeniden yaratım, tasarım ve iletişim stratejilerinde geleceğe ilişkin değişimlerinde esinlenmeleri için önemli isimleri bir araya getirecek.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter