Tasarım Gazetesi
Tasarımın Sonu mu Geldi

Tasarımın Sonu mu Geldi?

Mayıs 3, 2008
Tasarımın henüz kök salmaya başladığı bu topraklarda siz daha iyisi için çalışıp didinirken, birisi çıkıp "Vakit tamam, oyun bitti; tasarımın sonu geldi" buyuruyor.

Kim bu insanda keyif ve çalışma şevki bırakmayan münasebetsiz diye başınızı kaldırıp bakıyorsunuz; karşınızda Philippe Starck.

En son Alman Die Zeit dergisine verdiği mülakatta, Starck'ın tüketim dünyasının bir unsuru olmaktan dolayı utanç duyduğu, bugüne kadar tasarladığı her şeyin işe yaramaz olduğunu söyleyerek özür dilediği ve iki yıl içinde tasarımı bırakacağını açıkladığı gibi, bunlara ek olarak tasarımın sonunu da ilan ettiği aktarılıyor.

Starck geçen yıl İngiliz tasarım dergisi Icon'a verdiği mülakatta ve 2007 Mart'ında ABD'deki ünlü TED seminerlerindeki konuşmasında da benzer açıklamalar yaptı.

Yani, eğer konu Starck ise, tasarım gündemini izleyenler için "tasarımın sonu" mevzusu pek de yeni sayılmaz; neredeyse bir-bir buçuk yıllık bir geçmişi var.

Starck'ın bir süredir niçin bu tür beyanatlar verdiğine gelince, kendi açıklaması şöyle: "Uygarlık ve barbarlık arasındaki denge bir süredir iyice bozuldu, barbarlık -tüketimcilik, savaş vb- uygarlığa üstün geldi.

Bu yüzden, artık günümüz güzel sandalyelerin, şık bardakların vb dönemi değil; bunlar yerine çok daha temel, hayati konuların üzerine gidilmesi gerekiyor.

Koşullar değişti; artık politika ve radikalizm gerekli.

Tasarım öldü ve yeni beyaz bir sayfa açmak gerekiyor."
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter