Tasarım Gazetesi
Melkan Gürsel Tabanlıoğlu Avrupanın En İyi 40 Mimarı Arasına Girdi

Melkan Gürsel Tabanlıoğlu Avrupa'nın En İyi 40 Mimarı Arasına Girdi

Nisan 24, 2008
Melkan Gursel Tabanlioglu

Tabanlıoğlu Mimarlık şirketinin ortaklarından Mimar Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, "Avrupa Mimari, Sanat, Tasarım ve Şehircilik Merkezi" ve "The Chicago Athenaeum Mimari ve Tasarım Müzesi" tarafından, "40 yaşın altında gelecek vaat eden 40 mimar"dan biri seçildi. Tabanlıoğlu, Avrupa Birliği üyesi ve Avrupa sınırları içinde bulunan 47 ülkeden yüzlerce mimarın katıldığı yarışmada, "İstanbul Modern Sanat Müzesi", "Ankara Doğan Medya Center" ve "Levent Loft" için gerçekleştirdiği 3 örnek projeyle dereceye girdi.

"40 under 40" yarışmasına Almanya, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İngiltere, İspanya, İtalya, Norveç, Polonya, Portekiz, Rusya, Türkiye ve Yunanistan'dan katılan, geleceğin iş ve yaşam biçimlerinde etkin olacak mimarlar ödüle değer bulundu.

15 ülkeden dereceye giren 40 mimarın eserleri, yıl boyunca Avrupa'nın farklı şehirlerinde sergilenecek. Daha sonra, Amerika'nın Chicago şehrinde bulunan dünyaca ünlü Mimarlık ve Tasarım Müzesi Athenaeum'da izleyicilere sunulacak.

Yarışmaya katılan projeler; mimaride yenilikçi yaklaşımlar, yeni teori ve düşünceler, çağdaş dizaynlar, son inşaat teknolojilerin kullanımı, farklı materyallerin araştırılması, enerji tasarrufu ve çevre duyarlılığı, inşa edilecek bölgeyle uyumluluk gibi kriterler doğrultusunda değerlendirildi.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter