Tasarım Gazetesi
Genç Tasarım Girişimcileri Yarışması

Genç Tasarım Girişimcileri Yarışması

Nisan 18, 2008
British Council tarafından bu yıl 10 ülkede belirlenecek Genç Yaratıcı Girişimciler, Eylül ayında İngiltere'de "Yılın Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi" olmak için yarışacak. Yarışma, British Council ve İstanbul Modern işbirliği ile gerçekleştirilecek. Türkiye elemelerinin sponsorluğunu Eczacıbaşı Topluluğu ve Topluluğun son yıllarda tasarım alanındaki atağıyla dikkat çeken kuruluşu VitrA üstlendi.

British Council tarafından 2005 yılında başlatılan Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması bu yıl ilk kez British Council ile İstanbul Modern işbirliği ve Eczacıbaşı Topluluğu ile Topluluk markalarından VitrA sponsorluğunda ülkemizde gerçekleşecek.

Türkiye'de tasarım girişimciliği alanında yapılacak olan bu yılki yarışma, 25-35 yaş arasında, en az 3 yıldır tasarım alanında çalışan, iyi derecede İngilizce bilen ve yaratıcı fikirlerine güvenen herkese açık. Yarışmanın kategorileri arasında mimarlık, grafik tasarım, ürün tasarımı ve promosyon tasarımı bulunuyor.

Gelişen ekonomilerden, yaratıcı fikirlerin ortaya çıkarılarak, uluslararası platformda tanınmasını hedefleyen ve British Council Londra tarafından yürütülen bu programda, kurumun dünyanın 110 ülkesindeki temsilcilikleri, yarışmak istedikleri alanı belirleyip, başvurularını yapıyor.

Merkez ofis tarafından, her yıl, farklı yarışma kategorileri için 10 ülke belirleniyor. Bu yıl Türkiye'nin ilk kez aralarında bulunduğu tasarım girişimcileri kategorisinde, Mısır, Hindistan, Lübnan, Malezya, Meksika, Polonya, Slovenya, Güney Afrika ve Tayvan temsilcileri bulunuyor.

Türkiye birincisinin seçkin bir seçici kurul tarafından belirleneceği Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi yarışmasında, ikinci ve üçüncü para ödülü alırken, finalist ise eylül ayında, İngiltere'de seçici kurulun karşısına çıkacak ve yaklaşık 45 dakikalık bir süre içinde yenilikçi fikrini tanıtarak, Yılın Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi olmak için yarışacak.

Türkiye birincisini bekleyen bir diğer ödül de, İngiltere'de iki haftalık bir süre ile katılacağı yoğun programda, sektörün önde gelen isim ve kurumlarıyla tanışma fırsatı ve Avrupa'nın en tanınmış tasarım festivallerinden biri olan %100 Design festivalini izleme şansı.

Yılın Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi Ödülü'ne değer görülen kişi, 7500 poundluk bir mali destekle, yenilikçi fikrini British Council ile birlikte yürüteceği bir proje çerçevesinde gerçekleştirme fırsatını bulacak.

Yarışma Kategorileri
- Mimarlık, İç Mimarlık, Peyzaj
- Grafik tasarım: İletişim, baskı, markalama ve multimedya
- Ürün tasarımı: Mobilya, endüstriyel ürünler ve el sanatları
- Promosyon tasarımı: Sergi, etkinlik, festival ve perakende
- Yukarıda belirtilen alanlardan birinde danışmanlık hizmeti verenler

Yarışmaya katılmak isteyenler www.britishcouncil.org.tr adresine başvurabilir, son katılım tarihi 20 Haziran 2008.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter