Tasarım Gazetesi
Mimarlık Öğrencisinden Arkitera Mimarlık Merkezi Projesi

Mimarlık Öğrencisinden Arkitera Mimarlık Merkezi Projesi

Nisan 5, 2008
Arkitera'nın mimarlık öğrencilerinin projelerini yayınlandığı "Öğrenci Projeleri" bölümünde bu hafta "Arkitera Mimarlık Merkezi Projesi" yayınlanıyor.

Türkiye'de daha nitelikli bir fiziksel çevre oluşması için çalışmalarını 7 senedir kesintisiz olarak sürdüren Arkitera Mimarlık Merkezi'nin en büyük hedefi Dünya'daki benzerleri gibi bir binaya sahip olmak.

Bu amaçla çalışmalarını sürdüren merkezin fiziksel olmasa da proje bazında ilk binası 2004 yılında İstanbul Mimarlık Festivali kapsamında gerçekleştirilen Charette'de tasarlanmıştı.

Katılan ekiplerden Galatasaray'daki bir arsada Arkitera Mimarlık Merkezi binasını tasarlamaları istenmiş, yarışta ipi Arda İnceoğlu, İpek Yürekli, Sevim Aslan, Cem Altun, Deniz Aslan'dan oluşan ekip göğüslemişti.

Aradan geçen 4 senelik zaman dilimi içinde merkezin binasına farklı bir bakış açısı da bu sefer profesyonel bir mimarlık ekibinden değil bir mimarlık öğrencisinden geldi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nde öğrenci olan Şefik Karakoç'un 2007 - 2008 Güz Dönemi Mimari Proje I dersi kapsamındaki proje konusu Arkitera Mimarlık Merkezi'ydi.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter