Tasarım Gazetesi
Icon Nisan Sayısı Çıktı

Icon Nisan Sayısı Çıktı

Nisan 3, 2008
Icon Nisan Sayisi Cikti 01Icon nisan sayısında en esaslı 20 genç mimarı seçti. Mimarların yaşları -ki çoğu 30'larında- bu meslekte varlık gösterebilmek için projelerinin inşa edilmiş olması anlayışının dünyada geçerliliğini yitirmiş olduğunu gösteriyor. Mevzuatı reddeden yeni tartışmaları kışkırtan genç mimarlardan küresel bir liste yer alıyor: REX, Bjarke Ingels, Alejandro Arevena, FAT, Jesko Fezer, Estudio Barozzi Veiga, Architecture for Humanity, Serie, Philippe Rahm, 6 a, MAD, Work Architecture Company, Junya Ishigami, JDS, Information Based Architecture, Limited Design, Carmody Groarke, Dorrel Gotmeh Tane, Sou Fujimoto, Feld 72...

"Mobilya gelecek on yılın yıldız sektörü olacak" söylemleri dolaşırken, binlerce kişilik istihdam yaratan bu sektör, tasarıma ve tasarımcıya ne kadar ilgi duyuyor? Giderek uluslararası düzeyde büyük cirolara ulaşan firmaların bütçesinde, ar-ge'ye ayrılan pay ne kadar? Mobilya üretiminde belirleyici unsur tasarım mı, yoksa seri üretim koşullarıyla belirlenen fiyat mı? Mobilya dosyasında, tasarımcı ve yöneticilerin anlattıkları, bu sorulara dair ilginç ipuçları içeriyor.

Yeni fikirlerin ve arayışların sunulduğu; aynılaşmaya direnen özgün stillerin keşfedildiği İstanbul Fashion Lab başarılı bir başlangıç oldu. Bahar Korçan, Hatice Gökçe, Arzu Kaprol, Ümit Ünal, İdil Tarzi, Özlem Süer ve Ezra_Tuba Çetin'in defileleriyle boy gösteridği Türkiye'nin ilk uluslararası moda etkinliğinden izlenimler var nisan sayısında.

Icon'la Buluşma kapsamında, Siemens Ev Aletleri sponsorluğunda düzenlenen toplantıda öğrenciler, akademisyenler, meslek profesyonelleri ve firma temsilcileri bir araya geldi. İTÜ Taşkışla kampusunda gerçekleşen, disiplinlerarası etkileşime sahip 'tasarım yönetimi'nin tartışıldığı toplantıdan izlenimler Icon'da.

"Biyoteknoloji, laboratuardan çıkarak piyasaya dahil olurken, kendisiyle birlikte getirdiği kültürel ve ahlaki içermeleri sorgulayabilecek bir tasarım biçimi yaratmamız gerekiyor." . Anthony Dunne ve Fiona Raby ise biyoteknoloji alanında tasarımın üstlendiği yeni rolleri araştırıyor.

Anna Bates imalatçılara veryansın eden Stefan Diez ile konuştu. Alman tasarımcı Diez, tasarımcıların ünlü olmadan önceki hallerinin bir modeli... Ürünleri abartılı değil -takıntılı birisi o, acele etmeden çalışıyor, her ayrıntı üzerinde durarak kestirmelerden kaçınıyor. İsviçreli mimarlar Herzog & de Meuron, -Tate Modern'de olduğu gibi- Madrid'de de bir santrali müzeye dönüştürdüler. Özgün yapı, kömürle çalışan bir elektrik santrali için şaşırtıcı bir sevimliliğe sahip.

Bu ayın ikonu, 50. yaşına basan Lego. Gezegendeki her kişiye 62 Lego bloku düşüyor; marka küresel olarak her yerde olmakla kalmıyor, ciddi bir endüstri bu. Ayın diğer ikonu ise Mecidiyeköy Likör Fabrikası. Le Corbusier, Perret, Gropius gibi, modern mimarlığın köşe taşlarından biri olan Fransız mimar Rob Mallet Stevens'ın İstanbul'daki tek yapısı bu. İlginç bir rastlantıyla, -binaları, iç mimarlık çalışmaları, film dekorlarıyla- 20. yüzyılın ilk çeyreğine damga vuran mimarın, biri Fransa'da ve diğeri İstanbul'da iki binası ölüm kalım savaşı veriyor.

Icon'un nisan sayısında ayrıca iki yüzme havuzu, tasarım kenti Barselona, Stockholm'den mobilyalar var; izleme bölümünde ise Canavar, NYC'ye karşı; Yentob, Newson'a karşı; Martha Stewart, Tyler Brûlé'ye karşı... Icon'da alışık olduğunuz akıl çelici konuların yanı sıra "icon'la buluşma" kapsamında gerçekleştirilen toplantı ve big bang enstalasyonuyla yer ak-lınan I-Deco fuarından yansımalar da var.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter